Opublikowane: 2020-12-07

III filar systemu emerytalnego w Polsce

Andrzej Sołdek

Abstrakt

Celem artykułu jest przedstawienie propozycji uzupełnienia dotychczasowego filaru dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych tak aby był on ważnym elementem pozwalającym zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne. W artykule przedstawiono rekomendacje ekspertów OECD jak powinien być zbudowany dobrowolny, kapitałowy filar emerytalny. Zaprezentowano, jakie kryteria oceny funkcjonujących systemów emerytalnych, były uwzględnione w rankingach. Pokazano najskuteczniejsze, w opinii autora, rozwiązania w stymulowaniu dobrowolnych oszczędności. Nowe zaprezentowane rozwiązanie bazuje na wprowadzeniu automatycznego uczestnictwa pracowników w licencjonowanym produkcie emerytalnym. Państwo powinno wspierać rozwój tego produktu przez system zachęt z preferencjami dla osób średnio i mniej zarabiających. Rekomendowane jest utrzymanie dotychczasowym ulg w indywidualnych produktach IKE i IKZE i wzmocnienie zachęt przy pracowniczych programach emerytalnych dla pracowników i pracodawców. Kluczowymi elementami w proponowanym rozwiązaniu są pracodawcy i powszechne towarzystwa emerytalne zarządzające dobrowolnymi funduszami emerytalnymi. Rekomendowane jest zastosowanie mechanizmu przetargów przy automatycznym zapisywaniu pracowników do programów dla podniesienia konkurencyjności funkcjonowania całego rynku.

Słowa kluczowe:

dobrowolne fundusze emerytalne, automatyczne finansowanie, automatyczne zapisywanie, zachęty podatkowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sołdek, A. (2020). III filar systemu emerytalnego w Polsce. Economic and Environmental Studies, 15(1 (33), 9–30. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/2931

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.