Opublikowane: 2020-12-01

Ostateczne rozwiązania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 – krok w kierunku zrównoważonego rozwoju czy biznes jak zazwyczaj?

Karol KOCISZEWSKI

Abstrakt

Celem artykułu jest ocena najważniejszych zmian Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w kontekście jej wpływu na środowiskową presję rolnictwa. Ostateczne rozwiązania reformy tej polityki zostały omówione w stosunku do głównych grup instrumentów: wspierania dochodów rolników i działań rozwoju obszarów wiejskich. Były one analizowane w kontekście szans i zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju w perspektywie średnio- i długoterminowej. Ogólny wniosek jest taki, że wyniki reformy są dalekie od początkowych planów Komisji Europejskiej i projektów przedstawionych przez NGO związanych z ochroną środowiska i rolnictwem ekologicznym. Instrumenty finansowe WPR nie były wystarczająco ukierunkowane na wsparcie zrównoważonego rozwoju rolnictwa.

Słowa kluczowe:

zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, rolnictwo zrównoważone, Wspólna Polityk Rolna, instrumenty rozwoju obszarów wiejskich

Inne teksty tego samego autora

Pobierz pliki

Zasady cytowania

KOCISZEWSKI, K. (2020). Ostateczne rozwiązania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 – krok w kierunku zrównoważonego rozwoju czy biznes jak zazwyczaj?. Economic and Environmental Studies, 16(1(37), 9–20. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/2885

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.