Opublikowane: 2020-12-08

Poziom życia i jego przestrzenne zróżnicowanie w przygranicznych powiatach Polski Wschodniej

Marcin Janusz

Abstrakt

Celem artykułu była ocena przestrzennego zróżnicowania poziomu życia w powiatach, będących wschodnią granicą Unii Europejskiej. Do analizy włączono zmienne z zakresu demografii, mieszkalnictwa, oraz infrastruktury społeczno-gospodarczej, w tym także z zakresu środowiska naturalnego i kultury. Badaniem objęto 25 powiatów województw Polskich wschodniej z czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Do oceny przestrzennego zróżnicowania poziomu życia wykorzystano metodę wzorcową Hellwiga, którą objęto 2005 i 2012 rok. Z przeprowadzonych badań wynika, że najwyższy poziom życia stał się udziałem mieszkańców powiatów województwa podkarpackiego (krośnieński, jarosławski, sanocki), zdecydowanie najniższy zaś odnotowano w powiatach hajnowskim, hrubieszowskim i sejneńskim. Zestawiając dwa uwzględnione lata stwierdzić ponadto należy, że zaobserwowano niewielkie zaledwie zmiany w liście rankingowej, a syntetyczny wskaźnik poziomu życia był relatywnie niski. Wydaje się przy tym, że poprawa takiego stanu rzeczy będzie procesem złożonym i długotrwałym. Jednym ze stymulatorów może stać się rozwój infrastruktury.

Słowa kluczowe:

poziom życia, powiat, granica, Polska Wschodnia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Janusz, M. (2020). Poziom życia i jego przestrzenne zróżnicowanie w przygranicznych powiatach Polski Wschodniej. Economic and Environmental Studies, 15(3 (35), 283–302. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/2968

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.