Opublikowane: 2020-12-15

Konsekwencje produkcji ropy naftowej w kontekście emisji dwutlenku węgla i wzrostu gospodarczego w Nigerii

Afeez Olalekan JAIYEOLA , Olufemi Muibi SAIBU

Abstrakt

Niniejszy artykuł bada związku przyczynowo – skutkowe pomiędzy emisją dwutlenku węgla, produkcją ropy naftowej i wzrostem ekonomicznym w Nigerii na podstawie danych z zakresu czasowego 1970-2013. Oszacowano model z autoregresyjnymi rozkładami opóźnień oraz test przyczynowości Grangera, aby ustalić zarówno efekty, jak i związek przyczynowy pomiędzy zmiennymi. Podstawowe wyniki wskazują, że produkcja ropy i emisja dwutlenku węgla mają znaczący negatywny efekt na wzrost per capita i znaczącą relację przyczynową od produkcji ropy poprzez emisję dwutlenku węgla i wzrost gospodarczy. Wyniki te dowodzą, że próby przyspieszenia rzeczywistego wzrostu gospodarczego i poprawy dobrobytu poprzez produkcję ropy doprowadziły do pogorszenia stanu środowiska i niższej jakości życia, w związku z czym korzyści z wydobycia ropy były tylko widziane, lecz nie odczuwane przez mieszkańców. Z tego powodu możliwy negatywny wpływ zasobów ropy zaobserwowany we wcześniejszych badaniach dotyczących wielu krajów uzależnionych od wydobycia ropy, może także wystąpić w Nigerii w postaci degradacji środowiska i problemów zdrowowtnych wskutek wyższej emisji dwutlenku węgla.

Słowa kluczowe:

zasoby energetyczne, jakość środowiska, produkcja ropy naftowej

Pobierz pliki

Zasady cytowania

JAIYEOLA, A. O., & SAIBU, O. M. (2020). Konsekwencje produkcji ropy naftowej w kontekście emisji dwutlenku węgla i wzrostu gospodarczego w Nigerii. Economic and Environmental Studies, 16(4 (40), 687–698. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/3067

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.