Opublikowane: 2020-12-15

Zastosowanie biowęgla w procesie adsorpcji jonów rtęci z roztworów wodnych

Daria GĄSIOR , Wilhelm Jan TIC

Abstrakt

Biowęgiel zdefiniować można jako bogaty w węgiel produkt otrzymany poprzez termiczny rozkład materii organicznej w warunkach beztlenowych lub z nieznacznym udziałem tlenu. Usuwanie zanieczyszczeń z wody z zastosowaniem biowęgla stanowi opłacalne ekonomiczne, zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju rozwiązanie. W pracy analizowano stopień adsorpcji jonów rtęci na pirolizowanych odpadach organicznych pochodzących z kurzeńca, osadu ściekowego oraz słomy żytniej. Wyniki badań zestawiono z potencjałem adsorpcyjnym węgli aktywnych o różnym pochodzeniu i uziarnieniu. Określono wpływ pH, ilości dodawanych adsorbentów oraz czasu kontaktu adsorbenta z adsorptywem na wydajność procesu adsorpcji. Badane biowęgle charakteryzowały się dużą powierzchnią właściwą, a ich potencjał adsorpcyjny był porównywalny z potencjałem węgli aktywnych.

Słowa kluczowe:

zrównoważony rozwój, biowęgiel, węgiel aktywny, oczyszczanie wody, usuwanie zanieczyszczeń, adsorpcja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

GĄSIOR, D., & TIC, W. J. (2020). Zastosowanie biowęgla w procesie adsorpcji jonów rtęci z roztworów wodnych. Economic and Environmental Studies, 16(4 (40), 803–818. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/3078

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.