Demograficzne uwarunkowania rozwoju regionalnego w Polsce Wschodniej

Łukasz Karol Bugowski

Uniwersytet w Białymstoku

Abstrakt

Wprowadzenie: Procesy demograficzne wpływają na kapitał ludzki, który współcześnie jest jednym z najistotniejszych czynników rozwoju regionalnego. Czynniki demograficzne stwarzają bowiem możliwości lub ograniczają poszerzenie zasobu wiedzy i umiejętności oraz warunkują aktywność społeczno-ekonomiczną. Innymi słowy, zjawiska demograficzne mogą sprzyjać lub blokować rozwój regionalny. Niekorzystne trendy demograficzne, w szczególności odnoszące się do liczebności i struktury populacji oraz przyrostu naturalnego są istotnym wyzwaniem polityki regionalnej. Dodatkowo w przypadku regionów o niższym poziomie rozwoju obserwowane jest ujemnie saldo migracji, co może ograniczać rozwój regionalny. W konsekwencji w artykule zostanie zweryfikowana następująca hipoteza: procesy demograficzne są barierą rozwoju regionów Polski Wschodniej.
Cel artykułu: Głównym celem artykułu jest analiza przestrzennego zróżnicowania zjawisk demograficznych w Polsce Wschodniej, zaś celem cząstkowym jest identyfikacja obszarów o niekorzystnych demograficznych uwarunkowaniach rozwoju. Realizacji drugiego celu służy przeprowadzanie analizy na poziomie podregionów, nie zaś regionów, co pozwoli na dokładniejsze określenie obszarów o niekorzystnych zjawiskach demograficznych.
Metodologia/Metody/Źródła danych: W artykule została zastosowana metoda liniowego porządkowania obiektów z wykorzystaniem taksonomicznej miary rozwoju Z. Hellwiga. Ponadto została przeprowadzona analiza porównawcza głównych zjawisk demograficznych w 2010, 2013 i 2016 w Polsce Wschodniej. Podstawowym źródłem danych wykorzystanych w artykule był Główny Urząd Statystyczny (Bank Danych Lokalnych).
Wyniki/Wnioski: Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że w latach 2010-2016 w Polsce Wschodniej zaobserwowano wzrost obciążenia demograficznego będącego rezultatem starzenia się społeczeństwa. Ponadto współczynnik salda migracji przyjął wartości ujemne w większości podregionów, zaś współczynnik dzietności jest znacznie poniżej progu zastępowalności pokoleń. W konsekwencji negatywne zjawiska demograficzne w coraz większym stopniu ograniczają kapitał ludzki i pośrednio negatywnie oddziaływają na rozwój regionalny. Jednakże przeprowadzona analiza pozwala wyróżnić podregiony o korzystnych wartościach badanych wskaźników, przy czym są to podregiony nieliczne, obejmujące stolice poszczególnych województw i nie wpływają w znaczący sposób na pogarszający się ogólny stan demografii w Polsce Wschodniej.

Słowa kluczowe:

rozwój regionalny, procesy demograficzne, struktura demograficzna, naturalny ruch ludności, migracje, Polska Wschodnia


Opublikowane
2019-09-17

Cited By / Share

Bugowski, Łukasz K. (2019). Demograficzne uwarunkowania rozwoju regionalnego w Polsce Wschodniej. Economic and Environmental Studies, 19(2 (50), 163–183. https://doi.org/10.25167/ees.2019.50.1

Autorzy

Łukasz Karol Bugowski 

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2019 Economic and Environmental Studies

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.