Opublikowane: 2020-11-25

Nowa Agenda Miejska – szansa czy wyzwanie dla polskich miast?

Anna BERNACIAK
Economic and Environmental Studies
Dział: Articles
DOI https://doi.org/10.25167/ees.2017.44.15

Abstrakt

Nowa Agenda Miejska (NUA) stanowiąca załącznik do rezolucji ONZ przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne w dniu 23 grudnia 2016 r. wprowadza nowe regulacje w zakresie zasad funkcjonowania ośrodków miejskich i terenów zurbanizowanych w ogóle. Realizuje 11 Cel Zrównoważonego Rozwoju, postulując, aby miasta stały się bardziej inkluzywnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi. Z perspektywy globalnej NUA jest pierwszym tak kompleksowym projektem odnoszącym się do terenów zurbanizowanych na całym świecie, rozwijającym i sankcjonującym wcześniejsze działania o charakterze ogólnoświatowym. Z punktu widzenia polskich miast wdrożenie poszczególnych punktów NUA może stanowić jednocześnie wyzwanie i szansę, bowiem główne założenia dokumentu wydają się być wymagające. Odnoszą się zarówno do kwestii rozwoju zrównoważonego i odporności (rezyliencji) terenów zurbanizowanych jak i do planowania i zagospodarowania przestrzennego. Podejmują kwestie planowania miast, kształtowania przestrzeni, finasowania, zarządzania, dystrybucji dóbr i usług, włączenia społecznego, spójności i wielu innych. W warunkach zmian otoczenia prawnego, niedostatków w zakresie finasowania i problemów organizacyjnych z jakimi mierzyć się muszą jednostki miejskie w Polsce, skuteczne wdrożenie założeń NUA wydaje się być zagrożone.

Słowa kluczowe:

Nowa Agenda Miejska, Cele Zrównoważonego Rozwoju, zrównoważony rozwój, miasta, rozwój terenów zurbanizowanych

Pobierz pliki

Zasady cytowania

BERNACIAK, A. (2020). Nowa Agenda Miejska – szansa czy wyzwanie dla polskich miast?. Economic and Environmental Studies, 17(4 (44), 879–892. https://doi.org/10.25167/ees.2017.44.15

Cited by / Share

Plum Print visual indicator of research metrics
  • Citations
    • Citation Indexes: 2
  • Captures
    • Readers: 6
see details

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.