Opublikowane: 2020-12-11

Porównanie oddziaływania na środowisko wykorzystywania różnych źródeł energii w systemach grzewczych domów rodzinnych

Henryk Manteuffel , Marcin Bukowski

Abstrakt

Oddziaływanie na środowisko wykorzystywania różnych źródeł energii w systemach grzewczych domów rodzinnych o powierzchni 180 m2 porównano za pomocą programu komputerowego SimaPro i załączonej do niego bazy danych, opisującej wpływ środowiskowy typowych materiałów i technologii. W badaniach uwzględniono następujące źródła energii grzewczej:, pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym, piec olejowy, piec gazowy spalający gaz ciekły, piec gazowy spalający gaz ziemny, piec węglowy, piec na słomę, piec na drewno, piec elektryczny. Po normalizacji (tzn. przeliczeniu wpływu środowiskowego jako jego udziału w średnim wpływie danego rodzaju według średniorocznej dla Europy), przydzieleniu wag (tzn. określeniu arbitralnych wag dla trzech arbitralnych zagregowanych kategorii wpływu według metodologii ekowskaźnika 99 E/E) oraz zagregowaniu wyników w tzw. ekopunkty okazało się, że piec spalający drewno cechuje się najsilniejszym oddziaływaniem. W następnej kolejności znalazły się piec węglowy, piec elektryczny oraz piec olejowy. Najmniejszy wpływ na środowisko posiada natomiast pompa ciepła. Tak duże oddziaływanie pieca spalające drewno oraz inne rodzaje biomasy wynika z wysokiej emisji CO przyjętej w wykorzystywanej bazie danych, co może wydawać się dyskusyjne.

Słowa kluczowe:

ogrzewanie domów rodzinnych, oddziaływanie na środowisko, oprogramowanie SimaPro, ekowskaźnik 99

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Manteuffel, H., & Bukowski, M. (2020). Porównanie oddziaływania na środowisko wykorzystywania różnych źródeł energii w systemach grzewczych domów rodzinnych. Economic and Environmental Studies, 13(1 (25), 49–60. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/ees/article/view/3001

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.