Opublikowane: 2020-11-26

Produkcja biogazu w aspekcie zrównoważonego rozwoju

Monika PAWLITA-POSMYK , Małgorzata WZOREK
Economic and Environmental Studies
Dział: Articles
DOI https://doi.org/10.25167/ees.2018.47.1

Abstrakt

Podstawowymi kierunkami polityki zrównoważonego rozwoju jest inwestowanie w tzw. „zielone” technologie służące do wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do nich zaliczyć można biomasę, która przetworzona w procesie fermentacji metanowej może generować biogaz wykorzystywany do celów energetycznych, a mianowicie do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Biogazownie już od kilku lat są obecne na polskim rynku produkcji energii. Wg GUS [lit] w 2014 roku w strukturze pozyskiwania energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w Unii Europejskiej biogaz stanowi 7,6%, a w Polsce 2,6%. Istotnym aspektem produkcji biogazu jest wykorzystanie surowców odpadowych z produkcji rolniczej i przemysłu spożywczego m.in. gnojowicy, odpadów poubojowych, wywarów gorzelnianych i in. Działanie biogazowi daje szereg korzyści dla środowiska m.in. na drodze kontrolowanego procesu fermentacji i jego wykorzystania do produkcji energii, umożliwia ograniczenie emisji metanu i innych gazów cieplarnianych. Redukcja ilości odpadów, ochrona środowiska, wypełnianie zobowiązań unijnych i bezpieczeństwo energetyczne potwierdzają, że warto aby gminy w Polsce zainteresowały się możliwym do pozyskania biogazem. W artykule przedstawiono analizę SWOT produkcji biogazu w kontekście zrównoważonego rozwoju. Ocenę czynników (mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń) oraz ich intensywność oddziaływania dokonano przy zastosowaniu autorskich skal punktowych. Przeprowadzona analiza wykazała, że proces ma wiele mocnych stron, które mogą przyczynić się do pozytywnych zmian w kontekście środowiskowym i społecznym na szczeblu lokalnym.

Słowa kluczowe:

produkcja biogazu, zrównoważony rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

PAWLITA-POSMYK, M., & WZOREK, M. (2020). Produkcja biogazu w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Economic and Environmental Studies, 18(3 (47), 1043–1057. https://doi.org/10.25167/ees.2018.47.1

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.