Proces recenzji
Bazę wyjściową procedury recenzowania w czasopiśmie „Prace Germanistyczne / Germanistische Werkstatt” stanowią zalecenia zawarte w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011. (opublikowana na stronie: https://www.bip.pw.edu.pl/Wladze/Zespoly-Rady-Komisje-Kapituly-Rzecznicy/Archiwum/kadencja-2012-2016/Komisja-ds.-Etyki-Zawodowej/Materialy-pomocnicze/Dobre-praktyki-w-procedurach-recenzyjnych-w-nauce).
Autorzy zgłaszający tekst do publikacji w czasopiśmie „Prace Germanistyczne / Germanistische Werkstatt” wyrażają zgodę na poddanie się procedurze recenzowania obowiązującej w w.w. czasopiśmie.
Nadesłane teksty podlegają wstępnej ocenie formalnej i merytorycznej Redakcji. Artykuły spełniające wymogi dotyczące warsztatu naukowego i wymogi formalne określone w „Wytycznych redakcyjnych” (opublikowane na stronie: http://ger.wfil.uni.opole.pl/wp-content/uploads/6_Wytyczne_redakcyjne.pdf), zostają zakwalifikowane do dalszej procedury.
Autorzy są zobowiązani do poddania zgłaszanych manuskryptów korekcie językowej przez native-speakera. Z manuskryptów usuwane są wszystkie informacje dotyczące autorów i takie, które mogłyby pomóc w identyfikacji autorów.
Redakcja wybiera recenzentów spośród specjalistów z danej dziedziny – może to być osoba z listy stałych recenzentów czasopisma (opublikowana na stronie: http://ger.wfil.uni.opole.pl/redakcja-i-recenzenci-redaktion-und-gutachter/) lub spoza niej. Recenzenci muszą gwarantować brak konfliktu interesów z autorami prac (brak bezpośredniej relacji osobistej, relacji zależności zawodowej oraz bezpośredniej współpracy naukowej przy tekście zgłaszanym do publikacji), co do czego składają odpowiednie oświadczenie. Recenzenci nie są członkami Rady Naukowej czasopisma, ich lista jest publikowana w każdym tomie czasopisma bez ujawniania nazwisk recenzentów poszczególnych tekstów.
Sekretarz redakcji przesyła teksty do oceny dwóm recenzentom. Recenzje są sporządzane na zasadzie podwójnej anonimowości (procedura blind review): recenzenci i autorzy nie znają wzajemnie swojej tożsamości. Nie ma możliwości odtajnienia recenzji. W recenzji brana jest pod uwagę wartość merytoryczna tekstu, przejrzystość i oryginalność przedstawionego problemu badawczego, wiarygodność hipotez badawczych, adekwatność zastosowanych metod badawczych i bibliografia.
Recenzja sporządzana jest w formie pisemnej na formularzu recenzji i zawiera jednoznaczną konkluzję o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu artykułu do druku wzgl. wniosek o dopuszczeniu artykułu do druku po spełnieniu przez autora określonych warunków (korekta lub uzupełnienie).
Po otrzymaniu przez Redakcję recenzji Sekretarz informuje Autora zgłoszonej pracy o jej wyniku. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu tekstu do druku podejmuje Redakcja po naniesieniu przez Autora korekt i uzupełnień wskazanych w recenzji. Zjawiska ghostwriting i guest autorship traktowane są jako przejawy nierzetelności naukowej, a wykryte przypadki będą demaskowane włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające Autora, towarzystwa naukowe itp.).