Miłość, błogosławieństwo, zdrada

Analiza tekstu J 13,1-30 w świetle hebrajskiej retoryki biblijnej

Anna Magdalena Białowąs

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego
https://orcid.org/0000-0003-0367-0571

Abstrakt

Celem artykułu było ukazanie miłości, błogosławieństwa i zdrady jako głównych tematów 13. rozdziału Ewangelii Jana. Cel, jakim było przedstawienie wniosków teologicznych wypływających z Janowego opisu Ostatniej Wieczerzy, został zrealizowany poprzez analizę tekstu J 13,1-30 za pomocą hebrajskiej retoryki biblijnej. Metoda retoryczna, która skupia się przede wszystkim na wskazaniu relacji wewnątrz opracowywanego tekstu i między mniejszymi jednostkami, tworzącymi całościową kompozycję tekstu, pomaga pogłębić przesłanie, jakie autor ostatniej Ewangelii pragnął przekazać czytelnikowi.

Praca nad tekstem została przedstawiona w trzech syntetycznych punktach. Pierwszy punkt został poświęcony kompozycji tekstu oraz analizie jego mniejszych jednostek. Delimitacja, będąca etapem inicjalnym, pozwoliła wydzielić z 13. rozdziału Ewangelii Jana sekwencję zawartą w ww. 1-30. Kolejny podział wskazał siedem części, tworzących trzy fragmenty, których zależności zostały opisane w 2. podpunkcie. W ostatnim podpunkcie została ukazana całościowa kompozycja badanego tekstu i nadano tytuły utworzonym fragmentom na podstawie głównych tematów z nich wypływających.

Przeprowadzone badanie pozwoliło wyodrębnić z tekstu istotne wyrażenia i idee, które posłużyły jako punkt wyjścia do porównania ich z innymi miejscami w Piśmie Świętym, w których występują. Kontekst biblijny był niezbędnym etapem analizy, prowadzącym do interpretacji części przedstawionych w punkcie 1.

Punkt trzeci w całości poświęcony został wnioskom teologicznym zawartym w trzech głównych tematach sekwencji, tj. miłości, błogosławieństwu i zdradzie. W poszczególnych podpunktach wskazano znaczenie miłości i błogosławieństwa na tle Starego i Nowego Testamentu oraz przybliżono postać Judasza, jako tego, który zdradził Jezusa. Każdy z podpunktów został zakończony wnioskiem, ukazującym wpływ tych trzech rzeczywistości na teologię analizowanej jednostki.

Słowa kluczowe:

Nowy Testament, Ewangelia według św. Jana, Ostatnia Wieczerza, miłość, błogosławieństwo, zdrada, retoryka semicka

Pobierz


Opublikowane
2020-04-17

Cited By / Share

Białowąs, A. M. (2020). Miłość, błogosławieństwo, zdrada: Analiza tekstu J 13,1-30 w świetle hebrajskiej retoryki biblijnej. Scriptura Sacra, (23), 43–97. https://doi.org/10.25167/ScrS/1506

Autorzy

Anna Magdalena Białowąs 
https://orcid.org/0000-0003-0367-0571

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.