THE IMPACT OF MIGRATION ON THE SIZE AND STRUCTURE OF POPULATIONS IN BIG CITIES

Dorota Maria Kałuża-Kopias

Uniwersytet Łódzki
https://orcid.org/0000-0001-5023-2596

Agnieszka Palma



Abstrakt

Początek XXI wieku charakteryzuje się większą intensywnością procesów wyludniania w Pol- sce. Z perspektywy demograficznej spadek liczby ludności jest wynikiem interakcji dwóch czynników: ujemnego przyrostu naturalnego i ujemnego salda migracji, które mogą działać osobno lub razem. Kiedy poziom przyrostu naturalnego jest bliski wartości lub ujemny, migracje zyskują na znaczeniu jako czynnik wpływający na wielkość populacji. Na początku XXI wieku przepływy ludności odgrywały znaczącą rolę we wzroście populacji w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale w Poznaniu i Łodzi przyspieszyły utratę mieszkańców. Celem badania była ocena bezpośredniego wpływu migracji na wzrost liczby ludności w du- żych polskich miastach, a także jej pośredniego wpływu ujawniającego się poprzez wzrost liczby urodzeń wśród migrantów. Analiza obejmuje lata 2002–2017 i wykorzystuje dane z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego (Roczniki demograficzne) oraz z bazy danych Demografia (http://demografia.stat.gov.pl/ bazademografia/).

 

Słowa kluczowe:

migracje, wielkie miasta, demografia


Opublikowane
2021-01-25

Cited By / Share

Kałuża-Kopias, D. M., & Palma, A. (2021). THE IMPACT OF MIGRATION ON THE SIZE AND STRUCTURE OF POPULATIONS IN BIG CITIES. Studia Miejskie, 36, 45–55. https://doi.org/10.25167/sm.1260

Autorzy

Dorota Maria Kałuża-Kopias 
https://orcid.org/0000-0001-5023-2596

Autorzy

Agnieszka Palma 

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2019 Studia Miejskie

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.