Opublikowane: 2020-10-18

Funkcja regulacyjna renty gruntowej w kreowaniu przestrzeni mieszkalnej we Wrocławiu

Jakub Szymański

Abstrakt

Artykuł poświęcony jest zagadnieniu funkcji regulacyjnej renty gruntowej w kreowaniu przestrzeni mieszkalnej we Wrocławiu. W celu adekwatnego uchwycenia charakteru renty gruntowej przedstawia się w pierwszej części pracy procesy, które doprowadziły do wzrostu jej istotności, procesy związane z transformacją i decentralizacją. Następnie wskazuje się na podmioty, których decyzje i działania wpływają w warunkach gry rynkowej na funkcjonowanie systemu miejskiego oraz stwarzają główne źródła konfliktów w przestrzeni miejskiej. W kolejnej części artykułu opisano mechanizm wpływu renty gruntowej na kreowanie przestrzeni miejskiej, a wnioski odniesiono do warunków Wrocławia. W dalszej kolejności przechodzi się do zagadnienia suburbanizacji i urban sprawl w kontekście tematu artykułu, a w jego ostatniej części przedstawia się prognozę fluktuacji populacji Wrocławia, która się wiąże z przyszłym popytem na przestrzeń mieszkalną.

Słowa kluczowe:

renta gruntowa, funkcja regulacyjna, Wrocław

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szymański, J. (2020). Funkcja regulacyjna renty gruntowej w kreowaniu przestrzeni mieszkalnej we Wrocławiu. Studia Miejskie, 2, 169–180. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/sm/article/view/2267

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.