Opublikowane: 2020-10-19

Własność Kościoła w małych miastach w Polsce

Agnieszka Kwiatek-Sołtys

Abstrakt

We współczesnych procesach kształtowania przestrzeni miejskiej istotną rolę odgrywa jej podział pomiędzy różne grupy użytkowników i właścicieli miejskich gruntów. W artykule autorka ukazuje problem własności ziemi w małych miastach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gruntów należących do Kościoła. Grunty kościelne to jedna z reaktywowanych form własności ziemi i wyróżniana w obecnej statystyce geodezyjnej (9 grupa rejestrowa). W całym kraju, według statystyk na 1 stycznia 2007 r., do Kościoła i związków wyznaniowych należało ponad 130 tys. ha, z czego na miasta przypada niespełna 13%. Opracowanie ukazuje znaczne zróżnicowanie gruntów kościelnych w małych miastach, gdzie średnio stanowią one 1,23% ich powierzchni. Istotne jest ponadto użytkowanie ziemi w tej kategorii własnościowej. Na wybranych przykładach ukazano również rozmieszczenie gruntów należących do Kościoła i ich wpływ na miejską gospodarkę gruntami, co wydaje się istotne w świetle niezakończonego jeszcze procesu zwrotu majątku należącego do Kościoła i prac Komisji Majątkowej.

Słowa kluczowe:

małe miasta, własność Kościoła, struktura własności ziemi

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kwiatek-Sołtys, A. (2020). Własność Kościoła w małych miastach w Polsce. Studia Miejskie, 2, 257–265. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/sm/article/view/2276

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.