Kontrasty w przestrzeni Łodzi w oczach jej mieszkańców (analiza wybranych fragmentów miasta)
Abstrakt
Przełom XX i XXI w. jest okresem wyjątkowym w dziejach Polski, co wynika z zachodzących w niej w owym czasie przemian ekonomicznych i politycznych. zachodzące procesy odcisnęły swoje piętno także w przestrzeni Łodzi. Jednym z negatywnych skutków ubocznych transformacji jest pogłębianie się występujących juz wcześniej w obszarze miasta kontrastów w zagospodarowaniu przestrzeni. Analizie poddano kilka charakterystycznych dla miasta fragmentów jego śródmieścia (otoczenie placów Wolności, Reymonta, Niepodległości) oraz nowych luksusowych osiedli mieszkaniowych, położonych zarówno w centrum (Barciński Park), jak i na ruralnych obrzeżach miasta (Nowosolna). Wspólna cecha badanych fragmentów miasta jest pojawienie sie w nich bardzo dużych kontrastów estetycznych pomiędzy starymi formami zainwestowania przestrzeni a wprowadzana w ostatnich latach nowa zabudowa. Poza własną oceną tego zjawiska autorzy starają sie ja zobiektywizować poprzez badanie percepcji nowej przestrzeni przez jej użytkowników, a więc mieszkańców, pracowników lub klientów kontrastujących obiektów. Analizie poddano ocenę skali tych kontrastów w opinii mieszkańców miasta oraz potrzeby dalszych zmian w przestrzeni miasta i wyznaczenia ich kierunku.
Słowa kluczowe:
miasto, kontrasty w przestrzeni miejskiej, percepcja, ŁódźBibliografia
Kędzierski D., 2009, Ulice Łodzi, Dom Wyd. Księży Młyn, Łódź.
Konicki Z., 1995, Ulice Łodzi, Wyd. W. Grochowalski, Łódź.
Kowalski W., 1999, Leksykon łódzkich fabryk, Wyd. Literatura, Łódź.
Sobczyński M., Wojtkiewicz J., 2011, Kontrasty w przestrzeni miejskiej Łodzi na przełomie XX i XXI w., [w:] Przestrzeń społeczno-ekonomiczna w okresie innowacji, integracji i globalizacji Przekształcenia regionalnych struktur funkcjonalno-przestrzennych, red. S. Ciok, D. Ilnicki, Wrocław (w druku).
Wojalski M. Z., 1998, Kieszonkowa kronika dziejów Łodzi, Widzewska Oficyna Wyd. Zora, Łódź.
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Marek Sobczyński, Anita Wolaniuk, Współczesne tendencje przemian centrów dużych miast Polski na przykładzie Łodzi, Gdańska i Krakowa , Studia Miejskie: Tom 2 (2010)