Zróżnicowanie poziomu życia w miastach Polski
Maria Mazur
Abstrakt
W Polsce istnieje silne zróżnicowanie zamożności społeczeństwa wynikające ze zróżnicowanego rozwoju regionów, różnic pomiędzy miastem a wsią. W różnym tempie rozwijały sie miasta różnej wielkości, przy czym najszybsze tempo rozwoju zaobserwowano w dużych aglomeracjach. Duże miasta posiadały lepszą infrastrukturę społeczną i techniczną, większe zasoby wykwalifikowanej siły roboczej, rozbudowane funkcje miejskie, co pozwalało na ich efektywniejszy rozwój. Celem artykułu jest zbadanie, w jakim stopniu rozwój ekonomiczny miast wpływa na poziom życia ich mieszkańców, ponieważ – jak wiadomo – rozwój gospodarczy nie zawsze jest gwarantem rozwoju społecznego. W badaniach empirycznych wykorzystano wyniki europejskiego badania warunków życia ludności (Eu-sILc) z lat 2006–2009 przeprowadzonego przez GUS. Porównano z jednej strony podstawowe determinanty poziomu życia gospodarstw domowych, tj. wykształcenie i dochody, w klasach miast różnej wielkości, z drugiej zaś poziom zaspokojenia istotnych potrzeb materialnych.
Słowa kluczowe:
poziom życia, miastaBibliografia
Dochody i warunki życia ludności Polski, 2008, (raport z badania EU-SILC 2006), Warszawa.
Google Scholar
Dochody i warunki życia ludności Polski, 2009, (raport z badania EU-SILC 2007–2008), Warszawa.
Google Scholar
Dochody i warunki życia ludności Polski, 2011, (raport z badania EU-SILC 2009), Warszawa.
Google Scholar
Hanusik K., Łangowska-Szczęśniak U., 2007, Zmiany poziomu, struktury i zróżnicowania dochodów gospodarstw domowych w miastach Polski w latach 1995–2005, [w:] Zachowania rynkowe w teorii i praktyce, red. D. Kopycińska, Szczecin 2007, s. 185–195.
Google Scholar
Kołaczkowski Z., Łangowska U., 1990, Kształtowanie się uwarunkowań poziomu życia w Polsce w latach 1975–1986. WSP, Opole.
Google Scholar
Luszniewicz A. 1972, Statystyka poziomu życia ludności, PWE.
Google Scholar
Słaby T., 2007, Poziom i jakość życia, [w:] Statystyka społeczna, red. T. Panek, PWE, Warszawa.
Google Scholar
Autorzy
Maria MazurStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.