Przydatność miejskich i podmiejskich lasów Białegostoku do rekreacji
Robert Czubaszek
https://orcid.org/0000-0002-8427-7191
Agnieszka Wysocka-Czubaszek
https://orcid.org/0000-0002-1334-3809
Igor Barnik
Abstrakt
Praca przedstawia wyniki analizy przydatności miejskich i podmiejskich lasów Białegostoku do rekreacji, analizy uzupełnionej o ocenę ich pojemności rekreacyjnej. Największą powierzchnię analizowanego terenu zajmują lasy o bardzo dużej przydatności do rekreacji. Występują one głównie w dużych kompleksach leśnych zlokalizowanych na północny wschód od Białegostoku oraz w północnej części miasta. Duża przydatność badanych lasów do aktywnej formy wypoczynku wynika głównie z dość starego drzewostanu rosnącego na siedliskach boru świeżego i mieszanego świeżego. Nieprzydatne do rekreacji są niewielkie oddziały młodego lasu na siedlisku boru świeżego oraz oddziały porośnięte olsami. Oddziały charakteryzujące się dobrą i bardzo dobrą przydatnością do rekreacji odznaczają się wskaźnikiem pojemności rekreacyjnej wynoszącym od 3 do 6 osobogodz./ha/d. Wydzielenia o średniej przydatności cechują się pojemnością rekreacyjną wynoszącą 2 osobogodz./ha/d, natomiast najniższą chłonność mają lasy mało przydatne i nieprzydatne dla turystyki.
Słowa kluczowe:
Lasy miejskie, lasy podmiejskie, Białystok, przydatność rekreacyjna, pojemność rekreacyjnaBibliografia
Kożuchowski K., 2005, Walory przyrodnicze w turystyce i rekreacji, Wyd. Kurpisz, Poznań.
Google Scholar
Krawczyk B., Błażejczyk K., 1999, Klimatyczna i bioklimatyczna charakterystyka Polski północno-wschodniej, PAN, Warszawa.
Google Scholar
Krzymowska-Kostrowicka A., 1999, Geokologia turystyki i wypoczynku, PWN, Warszawa.
Google Scholar
Mapa Przeglądowa Siedlisk Nadleśnictwa Dojlidy Obrębu Dojlidy Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Białymstoku (stan na 1987 r., skala 1:25 000).
Google Scholar
Strategia rozwoju miasta Białegostoku na lata 2011–2020 plus, 2013, UM Białystok.
Google Scholar
Szulczewska B., Kaliszuk E., 2005, Koncepcja systemu przyrodniczego miasta: geneza, ewolucja i znaczenie praktyczne, Teka Kom. Arch. Urb. Stud. Krajobr. – OL PAN.
Google Scholar
Ważyński B., 1997, Urządzanie i zagospodarowanie lasu dla potrzeb turystyki i rekreacji, Akademia Rolnicza, Poznań.
Google Scholar
Zimny H., 2005, Ekologia miasta, Agencja Reklamowo-Wydawnicza Arkadiusz Grzegorczyk, Warszawa
Google Scholar
Autorzy
Igor BarnikStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.