W poszukiwaniu idealnego miasta: wpływ idei utopijnych na planowanie miast


Abstrakt

W artykule przedstawiono wpływ idei zawartych w utopijnych koncepcjach miasta na rozwój myśli urbanistycznej. Analizując rozwój planowania miast na przestrzeni wieków można dostrzec, że te utopijne /z pozoru nierealne/ założenia proponowanych modeli znalazły odzwierciedlenie w koncepcjach urbanistycznych, które stały sie punktem wyjścia dla konkretnych projektów miasta rzeczywistego. W artykule przypomniano najważniejsze wizje miasta utopijnego, które pojawiały sie we wszystkich epokach od starożytnej koncepcji zaprezentowanej w Państwie Platona, przez Utopie Tomasza Morusa, civitas Solis Campanelli, projekty dziewiętnastowiecznych utopistów i próby ich realizacji po dwudziestowieczne przykłady realizacji modeli społecznych, które również zaliczyć można do utopijnych koncepcji miasta. Na zasady planowania miast w dwudziestym wieku w największym stopniu wpłynęły trzy koncepcje – miasto ogród Howarda, ville radieuse le corbusier’a, i Broadacre city F. l. Wrighta – przy czym wszystkie trzy zawierały element koncepcji utopijnych. W artykule podkreślono szczególny wpływ koncepcji utopijnych na ukierunkowanie projektowania miast na potrzeby społeczne.

Słowa kluczowe:

miasto utopijne, miasto idealne, planowanie miast

Baranowska M., 2008, “Koncepcja miasta idealnego w dobie ery industrialnej – na przykładzie osiedla przemysłowego Lanark” in: M. Kulesza (ed.) Czas i przestrzeń w naukach geograficznych. Wybrane problemy geografii historycznej, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
  Google Scholar

Benevolo L., 1967, The Origins of Modern Town Planning, MIT Press, Massachusetts.
  Google Scholar

Fishman R., 1982, Urban Utopias in the Twentieth Century. Ebenezer Howard, Frank Lloyd Wright and Le Corbusier, Cambridge & Londyn.
  Google Scholar

Gutowski B., 2006, Przestrzeń marzycieli. Miasto jako projekt utopijny, Warszawa.
  Google Scholar

Howard E., To-morrow: a Peaceful Path to Real Reform, quoted in: Fishman, Urban Utopias.
  Google Scholar

King James Bible, 2004, New York, p. 721.
  Google Scholar

Kostof S., 1991, The City Shaped: Urban Patterns and Meanings Through History, p. 197.
  Google Scholar

Paszkowski Z., 2011, Miasto idealne w perspektywie europejskiej i jego związki z urbanistyką współczesną, Universitas, Kraków.
  Google Scholar

Puślecki J., 2012, “Z dziejów myśli utopijnej od XVI do XIX wieku”, in: Varia Doctrinalia (ed.). Machaj Ł., Uniwersytet Wrocławski, Wrocław.
  Google Scholar

Rykwert J., 2013, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miasta, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków.
  Google Scholar

Sassen S., “The Global City”, in: Mutations, p. 106.
  Google Scholar

Sennett R., 1992, The Conscience of the Eye, New York.
  Google Scholar

Wowrzeczka B., 2014, “Agropolis. Część 1. Nowa Atlantyda”, Architectus 1(37) 2014.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2020-11-07

Cited By / Share

Janusz. (2020). W poszukiwaniu idealnego miasta: wpływ idei utopijnych na planowanie miast. Studia Miejskie, 24, 145–156. Pobrano z https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/sm/article/view/2514

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.