Selected big cities of Poland as regional poles of growth

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
https://orcid.org/0000-0003-3736-437X

Abstrakt

Idea biegunów wzrostu jest dobrze zakorzeniona w literaturze regionalistycznej. Bieguny mogą być różnie rozumiane, między innymi jako centralne obszary metropolitalne. Miasta tworzące takie obszary w Polsce rozwijają się szybko i można zadać pytanie, czy są one biegunami wzrostu dla swoich regionów. Aby się do niego odnieść, celem artykułu jest prezentacja rezultatów badania powiązań pomiędzy wzrostem gospodarczym miast i ich regionów. W badaniu wykorzystano test Grangera, który jest uważany za metodę przydatną w rozważaniach nad przyczynowością, przynajmniej w wąskim sensie, do jakiego się odnosi.  Rezultaty badania pokazują, że Poznań, Rzeszów i Wrocław (spośród piętnastu dużych polskich miast) mogą być uważane za regionalne bieguny wzrostu. Wyniki mogą być przydatne w pogłębieniu zrozumienia badanego zjawiska, jak i specyficznych warunków współczesnej polskiej gospodarki regionalnej.

Słowa kluczowe:

bieguny wzrostu, Perroux, metropolie, metropolitalne bieguny wzrostu, test przyczynowości Grangera


Opublikowane
2020-04-29

Cited By / Share

Arkadiusz. (2020). Selected big cities of Poland as regional poles of growth. Studia Miejskie, 34. https://doi.org/10.25167/sm.1037

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.