Zmiany granic administracyjnych miast w Polsce – efekty przestrzenne i społeczno-ekonomiczne
Dagmara Kociuba
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lubliniehttps://orcid.org/0000-0001-9217-323X
Abstrakt
W latach 2009–2018 wydano 183 decyzji dotyczących zmian granic jednostek samorządu terytorialnego (JST), które objęły łącznie 1340 km2 powierzchni Polski. W ich wyniku gminy lub ich części zmieniły swój status administracyjny i przynależność terytorialną. Proces ten wiązał się także z wieloma reperkusjami natury społecznej i gospodarczej. Artykuł ma na celu ukazanie procesu zmian granic admi-nistracyjnych JST oraz jego skutków na przykładzie wybranych miast poziomu regionalnego. W pierwszej części pracy przedstawiono wymogi formalne, prawne i proceduralne zmian granic. W drugiej przeanalizo-wano zmiany granic JST w latach 2010–2019. W trzeciej części omówiono genezę oraz skutki przestrzenne i społeczno-ekonomiczne zmian granic na przykładzie miast prowadzących odmienne strategie ekspansji terytorialnej. Do szczegółowych analiz wybrano Rzeszów, Opole oraz Zieloną Górę. Na koniec przedstawiono rekomendacje dotyczące zmiany granic w kontekście minimalizacji negatywnych skutków tego procesu.
Słowa kluczowe:
zmiany granic administracyjnych, procedura zmian granic administracyjnych, skutki zmian granic miast, Rzeszów, Opole, Zielona Góra, PolskaStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2019 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Dagmara Kociuba, Miejskie obszary funkcjonalne – wyzwania planistyczne , Studia Miejskie: Tom 18 (2015)
- Dagmara Kociuba, Gra o przestrzeń publiczną miast , Studia Miejskie: Tom 12 (2013)
- Dagmara Kociuba, Funkcje metropolitalne Lublina , Studia Miejskie: Tom 4 (2011)