Rola funkcji handlowej w strukturze gospodarczej Opola
Abstrakt
Rola funkcji handlowej w gospodarce miasta zyskała na znaczeniu w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Proces transformacji spowodował, że funkcja ta staje się jedną z najbardziej istotnych funkcji w mieście. Artykuł ma na celu pokazanie, w jakim stopniu wzrósł udział funkcji handlowej w Opolu w latach 1995- 2008. Dlatego starano się odpowiedzieć na poniższe pytania: 1. Jak zmieniła się rola funkcji handlowej w świetle struktury pracujących? 2. Jaki jest udział podmiotów handlowych w strukturze podmiotów badanych na terenie danego ośrodka? 3. Jaka jest dynamika podmiotów funkcjonujących w sferze handlu?
Słowa kluczowe:
funkcja handlowa, struktura gospodarcza miasta, OpoleBibliografia
Kuciński K., 1996, Geografia ekonomiczna. Zarys teoretyczny, Wydawnictwo SGH, Warszawa.
Google Scholar
Maik W., 1997, Podstawy geografii miast. Skrypty i teksty pomocnicze, Wydawnictwo UMK, Toruń.
Google Scholar
Opole w liczbach, 2001, Urząd Statystyczny w Opolu, Opole.
Google Scholar
Opole w liczbach, 2005, Urząd Statystyczny w Opolu, Opole.
Google Scholar
„Rocznik Statystyczny Województwa Opolskiego” 1996, Urząd Statystyczny w Opolu, Opole.
Google Scholar
Rajchel D., 2002, Zmiany struktury funkcjonalnej miast regionu opolskiego na podstawie proporcji zatrudnienia w sektorach gospodarki, [w:] J. Słodczyk (red.), Przemiany bazy ekonomicznej i struktury przestrzennej miast, Wydawnictwo UO, Opole.
Google Scholar
Suliborski A., 2001, Funkcje i struktura funkcjonalna miast. Studia empiryczno-teoretyczne. Komentarz do zbioru monotematycznych publikacji stanowiących rozprawę habilitacyjną, Wydawnictwo UŁ, Łódź.
Google Scholar
Szwed M., 2006, Województwo Opolskie. Sytuacja społeczno-gospodarcza w latach 1998-2005 i I półroczu 2006 roku. Potencjał społeczno-gospodarczy w ujęciu graficznym, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Departament Rozwoju Regionalnego, Referat Badań i Analiz Strategicznych, Opole.
Google Scholar
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Agnieszka Dembicka-Niemiec, Realizacja zasad zrównoważonego rozwoju na przykładzie wybranych osiedli mieszkaniowych Opola , Studia Miejskie: Tom 14 (2014)
- Agnieszka Dembicka-Niemiec, Działania rewitalizacyjne jako narzędzie kształtowania miasta zrównoważonego (przykład województwa opolskiego) , Studia Miejskie: Tom 24 (2016)
- Janusz Słodczyk, Agnieszka Dembicka-Niemiec, Wprowadzenie , Studia Miejskie: Tom 2 (2010)
- Agnieszka Dembicka-Niemiec, Janusz Słodczyk, Wprowadzenie , Studia Miejskie: Tom 27 (2017)
- Agnieszka Dembicka-Niemiec, wstęp , Studia Miejskie: Tom 39 (2020)