Prawne aspekty planowania terenów zieleni w miastach
Ewa Oględzka
Abstrakt
Tereny zielone w mieście pełnią ważne i różnorodne funkcje. W okresie powojennym powstała bogata literatura na ten temat, a przedstawione tam podstawy teoretyczne planowania terenów zielonych na obszarach miast pozostały w dużej części aktualne do dziś. Do czasu transformacji ustrojowej istniały przepisy normujące projektowanie zieleni na terenach mieszkaniowych. W ostatnich latach, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, problematyka ochrony środowiska nabrała o wiele większego znaczenia, co znalazło odzwierciedlenie w zmianach legislacyjnych. Przegląd obecnych przepisów pokazuje jednak, że problematyka kształtowania terenów zielonych w miastach, pomimo że związana jest ściśle z ochroną środowiska, nie doczekała się należytej uwagi. Wciąż brakuje przepisów instrumentalizujących hasła ochrony środowiska w planowaniu przestrzennym, w tym przepisów, które stanowiłyby podstawę prawną kształtowania terenów zielonych na obszarach zurbanizowanych i obszarach urbanizacji. Planowanie tych terenów opiera się głównie na woli gmin i wiedzy projektantów, jednak w obecnych warunkach oparcie to jest za słabe, dlatego konieczne są przepisy normujące projektowanie terenów zielonych, które to przepisy obowiązywałyby przy sporządzaniu aktów z zakresu planowania przestrzennego.
Słowa kluczowe:
tereny zielone, rozwój zrównoważony, standardy urbanistyczne, planowanie przestrzenne, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennegoBibliografia
Czarnecki W., 1968, Planowanie miast i osiedli, t. 3: Krajobraz i tereny zielone, PWN, Warszawa-Poznań.
Google Scholar
Dylewski R., Nowakowski M., Szopa M., 2003, Poradnik urbanisty, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Oddział w Warszawie, Warszawa.
Google Scholar
Orzeszek-Gajewska B., 1984, Kształtowanie terenów zielonych w miastach, PWN, Warszawa.
Google Scholar
Wejchert K., 1974, Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady, Warszawa.
Google Scholar
Autorzy
Ewa OględzkaStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.