Rola jednostek wojskowych we współczesnych procesach przemian struktury przestrzennej miasta na przykładzie Łasku
Abstrakt
Dokonująca się w ostatnich latach reorganizacja armii spowodowała duże zmiany w przestrzennym rozmieszczeniu jednostek wojskowych. Część z nich została całkowicie zlikwidowana, inne zostały rozbudowane i unowocześnione. Przyczyniło się to także do przemian w strukturze funkcjonalno-przestrzennej obszarów miejskich związanych z wojskiem. Szczególnie widoczne jest to w przypadku mniejszych ośrodków miejskich, w których wojsko i społeczność z nim związana mają istotny wpływ na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Artykuł ma na celu przedstawienie wpływu jednostki wojskowej na przeobrażenia struktury funkcjonalno- -przestrzennej małego miasta, jakim jest Łask. Rozwój tego ośrodka, od ponad pięćdziesięciu lat związanego z wojskiem, w dużej mierze uwarunkowany był ulokowaniem w jego pobliżu obiektów wojskowych. Oprócz infrastruktury stricte wojskowej na kształtowanie struktury przestrzennej miasta wpływają należące do resortu obrony obiekty mieszkalne, przeznaczone dla pracowników jednostki i ich rodzin. Proces przeobrażeń nie ominął również zagospodarowania terenów powojskowych, powstałych po likwidacji jednej z jednostek.
Słowa kluczowe:
Łask, Miasto, tereny wojskoweBibliografia
Matczak A. (red.), 1999, Studia nad strukturą funkcjonalno-przestrzenną miasta. Przykład Łasku, Wydawnictwo UŁ, Łódź.
Google Scholar
Słodczyk J., 2001, Przestrzeń miasta i jej przeobrażenia, Wydawnictwo UO, Opole.
Google Scholar
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Beata Namyślak, Dominik Sikorski, Wybrane cechy zasobów mieszkaniowych we Wrocławiu i w aglomeracji wrocławskiej , Studia Miejskie: Tom 2 (2010)
- Dominik SIKORSKI, ALOKACJA ŚRODKÓW W RAMACH PROGRAMU 1% PODATKU NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO WEDŁUG RODZAJU MIEJSCOWOŚCI W POLSCE , Studia Miejskie: Tom 31 (2018)