Dobowa aktywność mieszkańców Poznania

Abstrakt

Funkcjonowanie organizmów żywych, w tym także istot ludzkich, cechuje się rytmiką wyznaczaną przez rotacyjny ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi (rytmika dobowa), jak również ruch obiegowy wokół Słońca (rytmika roczna). Rytmika określa pewien porządek aktywności ludzkiej w trakcie doby oraz w trakcie roku. Szczególną rolę odgrywa wyznaczana przez Słońce rytmika dzienna, kiedy to następują po sobie kolejno pora spoczynku i czuwania aktywności). W porze aktywności ludzie organizują różne aspekty swojego życia rodzinnego i pracy zawodowej, uczą się, rozwijają zainteresowania, utrzymują kontakty międzyludzkie, relaksują się itp. Czynności, którym się poświęcają, wypełniają interwał czasowy pomiędzy wstaniem z łóżka rano a położeniem się spać wieczorem. O ile ogólna struktura aktywności mieszkańców miast jest z zasady podobna, o tyle występują tu pewne różnice determinowane przez ich płeć, wiek, stan cywilny i rodzinny, poziom wykształcenia, pory (zmiany) i specyfikę wykonywanej pracy, odległość pomiędzy miejscem zamieszkania i pracy lub nauki, obowiązki, zainteresowania, sytuację materialną itp. Aktywność różni się także w dni robocze, soboty i niedziele, różne Święta czy dni urlopowe. Niniejszy artykuł koncentruje się na dobowej aktywności mieszkańców Poznania. Kolejno omówione zostały: pora wstawania, czynności wykonywane przed opuszczeniem domu, pora opuszczenia domu, czas dotarcia do pracy i szkoły, czynności wykonywane po opuszczeniu domu a przed pracą i nauką, czas pracy i nauki, czynności wykonywane po pracy i nauce, powrót do domu, czynności wykonywane przed pójściem spać, czas spoczynku. Szczegółową analizę zamyka syntetyczne dobowe podsumowanie czasu „pomiędzy dniem a spoczynkiem” (przy uwzględnieniu pory snu).

Słowa kluczowe:

organizmy żywe, czuwanie i spoczynek, aktywność ludzka, aktywność mieszkańców miasta (Poznania)

Borbely A., 1990, Tajemnica snu, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
  Google Scholar

Domański R., 2012, Ewolucyjna gospodarka przestrzenna, Wydawnictwo UE, Poznań.
  Google Scholar

Gánti T., 1986, Podstawy życia, Wiedza Powszechna, Warszawa.
  Google Scholar

Horst A., 1976, Ekologia człowieka, Wiedza Powszechna, Warszawa.
  Google Scholar

Kunicki-Goldfinger W.J.H., 1978, Podstawy biologii, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
  Google Scholar

Parysek J., Mierzejewska L., 2013, Życie miasta. Studium Poznania. Miasto i jego mieszkańcy, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań.
  Google Scholar

Rybakowski J., Pużyński S., Wciórka J., 2010, Psychiatria. Podstawy psychiatrii, t. 1, Elsevier, Urban & Partner, Wrocław.
  Google Scholar

Sadowski B., Chmurzyński J.A., 1989, Biologiczne mechanizmy zachowania, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2020-10-27

Cited By / Share

Parysek, J. (2020). Dobowa aktywność mieszkańców Poznania. Studia Miejskie, 12, 9–34. https://doi.org/10.25167/sm.2374

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.


Licencja

Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.