Opublikowane: 2021-12-01

PŁYWAJĄCE MIASTA PRZYSZŁOŚCI – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU OSADNICTWA NA WODZIE

Szymon Król
Studia Miejskie
Dział: Artykuły
DOI https://doi.org/10.25167/sm.3737

STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU OSADNICTWA NA WODZIE

Abstrakt

Wiele spośród wyzwań, przed którymi staje dzisiaj ludzkość, kumuluje się wobszarach przybrzeżnych. Przemiany środowiska naturalnego i kulturowego wymuszają poszukiwanie nowych form osadnictwa. Jednym z rozwiązań jest budownictwo na wodzie. Przez długie lata stanowiło temat dywagacji, fantazji i utopijnych wizji, a w dobie rosnących możliwości technologicznych zaczyna być całkiem realne. Jakie są dotychczasowe doświadczenia? Co architekci i inżynierowie proponują na nadchodzące lata? Czy pływające miasta rzeczywiście rozwiążą problemy dzisiejszego świata? Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na te pytania; zawiera przegląd aktualnych informacji na temat budownictwa na wodzie i podejmuje temat ich rozwoju. Opisuje najważniejsze argumenty za powstawaniem pływających miast, potencjalne trudności i wytyczne dla przyszłych projektów.

Słowa kluczowe:

zmiany klimatyczne, zmiany poziomu morza, pływające miasta, miasta przyszłości

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Król, S. (2021). PŁYWAJĄCE MIASTA PRZYSZŁOŚCI – STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU OSADNICTWA NA WODZIE: STAN OBECNY I PERSPEKTYWY ROZWOJU OSADNICTWA NA WODZIE. Studia Miejskie, 42, 9–24. https://doi.org/10.25167/sm.3737

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.