Analiza potrzeb i mozliwości rozwoju gminy - efektywność w przeciwdziałaniu eksurbanizacji
Abstrakt
Niekontrolowane rozprzestrzenianie się zabudowy niesie ze sobą wiele negatywnych skutków przestrzennych, ekonomicznych i społecznych. Przeciwdziałając temu zjawisku, w ramach zidentyfiko-wanych w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju wad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gmin, w 2015 r. wprowadzono obligatoryjny zakres przeprowadzanych analiz potrzeb i możliwości rozwoju gminy. W artykule poddano ocenie spektrum zmian przepisów oraz opracowane na ich podstawie metodologie sporządzania przedmiotowych analiz. Efekty wprowadzenia regulacji prawnych zostały skonfrontowane z rolą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz jego rangą w odniesieniu do pozostałych instrumentów planistycznych.
Słowa kluczowe:
eksurbanizacja, urban sprawl, suburbanizacja, bilans terenów, planowanie przestrzenne, rozpraszanie zabudowyStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2019 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Cezary Piotr Maliszewski, MIEJSCOWY PLAN REWITALIZACJI – NIEDOCENIANE NARZĘDZIE PLANISTYCZNE: STUDIUM PLANU „JABŁKOWSKIEGO–PODGÓRZE” W KALISZU , Studia Miejskie: Tom 44 (2022)