Realizacja modelu zarządzania i rozwoju przestrzennego miasta XXI w.
Abstrakt
Analizując współczesne koncepcje miast przyszłości, można zauważyć wśród nich dwie ważne grupy projektów. Jedna z nich zakłada powstawanie w bliższej lub dalszej przyszłości samowystarczalnych energetycznie miast, które nie emitują dwutlenku węgla i przetwarzają odpady, natomiast druga to ta, która realizuje postulaty zrównoważonego rozwoju w budowie miast, stawiając sobie za cel istotne dla miasta priorytety. Ten podział na „wizjonerskie” miasta przyszłości i teraźniejsze działania naprawcze był od zawsze czytelny. Od zawsze też koncepcje „miast przyszłości” odpowiadały na potrzeby „miast teraźniejszości”. Wiodącym przesłaniem było zaspokajanie potrzeb ich mieszkańców, zapewnienie lepszych warunków życia i poczucia bezpieczeństwa. Wydaje się, że zgodnie z raportem Przyszłość miast – miasta przyszłości miasto przyszłości to połączenie właściwego wykorzystania nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów ułatwiających zarządzanie poszczególnymi aglomeracjami z potencjałem instytucji i firm oraz kreatywnością i entuzjazmem obywateli. Przedmiotem artykułu jest analiza w tym świetle działań władz miasta Grenoble, które zaczęło realizować ponad 30 zadań z zakresu zintegrowanego planowania, przyjmując za cel szczegółowy redukcję wytwarzanych gazów cieplarnianych. Realizowany w Grenoble projekt EcoCité, zlokalizowany jest na powierzchni 250 ha, w centralnej dzielnicy Presqu’île i jest jednym z najważniejszych działań inwestycyjnych sektora publiczno-prywatnego we Francji. Zakłada on realizację działań na kwotę 1,3 mld euro w przeciągu 15 lat.
Słowa kluczowe:
rozwój przestrzenny, miasto przyszłości, model, idea, zrównoważony rozwój, realizacja planuBibliografia
De Bonne, un écoquartier dans la ville, Ville de Grenoble, 2011.
Google Scholar
Division par quatre des émissions de gaz à effet de serre de la France à l’horizon 2050, 2006, La Documentation française, Paris.
Google Scholar
Friedman Y., 2010, Drawings & models, dessins & maquettes 1945–2010, Kamel Mennour Gallery, Paris.
Google Scholar
Gehl J., 2014, Miasta dla ludzi, RAM, Kraków.
Google Scholar
Gzell S., 2015, Wykłady o współczesnej urbanistyce, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
Google Scholar
Grenoble Facteur 4 – bilan novembre 2013, Ville de Grenoble, 2013.
Google Scholar
Paszkowski Z., 2011, Miasto idealne w perspektywie europejskiej i jego związki z urbanistyką współczesną, Universitas, Kraków.
Google Scholar
Planification et Facteur 4, 2015, Les dossiers FNAU, Paris.
Google Scholar
Raport: Przyszłość miast – miasta przyszłości, THINKTANK + RWE Polska, 2013, Warszawa.
Google Scholar
Wisłocka I., 1971, Dom i miasto jutra, Arkady, Warszawa.
Google Scholar
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2020 Studia Miejskie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Szymon Opania, Analiza funkcjonalna i kompozycyjna koncepcji rewitalizacji strefy nowego centrum Łodzi , Studia Miejskie: Tom 26 (2017)