Opublikowane: 2019-12-23

Chrześcijanie i Żydzi: historyczne i teologiczne perspektywy ich relacji

Andrzej Piotr Perzyński
Studia Oecumenica
Dział: Dialogi ekumeniczne i międzyreligijne
DOI https://doi.org/10.25167/so.1087

Abstrakt

Artykuł analizuje temat relacji chrześcijańsko żydowskich w aspekcie historycznym i teologicznym. W części historycznej zostały krótko omówione następujące okresy: Nowego Testamentu, patrystyczny, średniowieczny, nowożytny i współczesny. W części teologicznej przedstawione zostały najpierw wspólne elementy judaizmu i chrześcijaństwa: Żydzi i chrześcijanie podkreślają w ich wierze i działaniu związek między miłością i sprawiedliwością; opierają oni swoja wiarę na wspólnych pismach (Stary Testament); rozumieją siebie na wzajem jako lud Boży; wyznają jednego Boga jako Stwórcę i Odkupiciela; wyrażają oni swoją wiarę we własnych służbach liturgicznych, które zawierają wiele podobieństw; żyją w oczekiwaniu nadejścia wspólnej historii z Bogiem to znaczy wypełnienia się historii w Bogu. Elementy odróżniające (różnice w sposobach działania) są następujące: wiara w Jezusa Chrystusa; interpretacja Pism; różne rozumienie czym jest lud Boży; odmiennie rozwinięta pobożność. W konkluzji zostało powiedziane, że rozwijanie pozytywnych relacji chrześcijańsko-żydowskich ma istotne znaczenie dla zachowania chrześcijańskiej tożsamości i pamięci.

Słowa kluczowe:

Słowa kluczowe: Żydzi i chrześcijanie, naród żydowski, Kościół i Synagoga, wczesna myśl chrześcijańska, kontekst żydowski, Holokaust, uprzedzenia religijne, nietolerancja, antyjudaizm, deklaracja Nostra Aetate, chrześcijańsko-żydowski dialog, Święte Pisma, miłość i sprawiedliwość, lud Boga, jeden Bóg, wiara w Jezusa Chrystusa.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Perzyński, A. P. (2019). Chrześcijanie i Żydzi: historyczne i teologiczne perspektywy ich relacji. Studia Oecumenica, 19, 329–348. https://doi.org/10.25167/so.1087

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.