Opublikowane: 2024-12-28

The Czechoslovak Hussite Church in Social and Political Reality

Kamila Veverková
Studia Oecumenica
Dział: Procesy integracyjne
DOI https://doi.org/10.25167/so.5721

Abstrakt

Czechosłowacki Kościół Husycki został założony w 1920 r. jako zwieńczenie reformatorskich wysiłków czeskiego duchowieństwa katolickiego. Jego powstanie było jedną z konsekwencji powstania niepodległego państwa czechosłowackiego w 1918 r. Oprócz pracy misyjnej, Kościół był zaangażowany w różne inne działania, które były niezbędne w nowym państwie: pracę społeczną, pracę kulturalną, działalność wydawniczą i edukacyjną, a także pracę z dziećmi i młodzieżą. Poprzez swoją działalność charytatywną Kościół dał jasno do zrozumienia, że Ewangelię należy nie tylko głosić, ale także wcielać w życie. Powstały związki społeczne, stacje zdrowia i usługi opieki dziennej. Kościół kształcił również młode pokolenie, wolnych obywateli i chrześcijan dla demokratycznego państwa. Kościół prowadził własny dom dziecka. W sensie aktywnego i społecznie zaangażowanego chrześcijaństwa działał również na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w przedwojennych wysiłkach, które doprowadziły do powstania Światowej Rady Kościołów (Konferencja Oksfordzka 1937). Wyróżniającymi się osobistościami byli biblista profesor František Kovář i socjolog František M. Hník. W czasie okupacji niemieckiej (1939-1945) jego służba publiczna była wyjątkowo aktywna, potajemnie organizując pomoc dla Żydów i wszystkich prześladowanych. Krótki okres demokratycznego rozwoju po wojnie został zastąpiony przez postkomunistyczny zamach stanu w 1948 r. i dyktaturę. Kościół został zmuszony do współpracy, ponieważ państwowe ustawy kościelne w 1949 r. pozbawiły go możliwości działania w sferze publicznej (edukacja młodzieży, praca społeczna, działalność wydawnicza) i poddały go (oraz wszystkie inne kościoły) surowej kontroli ekonomicznej i ideologicznej. Kościół przetrwał okres 1948-1989 ze znacznymi stratami. Stopniowo przywraca dziś pracę społeczną, a także działa w wojsku, szpitalach i więzieniach. Przygotowuje profesjonalnych pracowników (nie tylko duchownych) na Husyckim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola, gdzie oprócz teologii naucza się innych dyscyplin, takich jak praca społeczna i charytatywna oraz pedagogika.

Słowa kluczowe:

Czechosłowacki Kościół Husycki, historia Czech, modernizm, chrześcijaństwo, praca socjalna, praca charytatywna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Veverková, K. (2024). The Czechoslovak Hussite Church in Social and Political Reality. Studia Oecumenica, 24, 301–314. https://doi.org/10.25167/so.5721
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.