Wychowanie ekumeniczne dzieci i młodzieży według Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce (2018) i Programu nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach (2018)
Abstrakt
W niniejszym artykule przedstawiono wychowanie ekumeniczne w ujęciu nowych dokumentów programowych nauczania religii w przedszkolu i w szkole. Zostały one zatwierdzone w 2018 roku i będą obowiązywały od 1 września 2020 roku. Obecnie trwają prace nad nowymi seriami podręczników. Starano się więc zauważyć, na ile zawarte w nowych dokumentach propozycje mogą inspirować katechetyków i katechetów w zakresie wychowania ekumenicznego. Szczegółowo poddano analizie, a następnie opisano cele i treści zapisane w Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce i Programie nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach z 2018 roku. Dokonano tego pod kątem katechezy ukierunkowanej ekumenicznie. Zauważono, że sama idea ekumenizmu nie została należycie potraktowana w wyżej wymienionych dokumentach katechetycznych. Sporadycznie i w sposób uproszczony autorzy podejmują tę problematykę, zwłaszcza na poziomie szkoły podstawowej i przedszkola. Nie dają tym samym rzetelnych podstaw do wychowania ekumenicznego. Małą wartość przypisują formacji takich postaw, jak postawa dialogu, otwartości, szacunku i tolerancji wobec wyznawców innych religii i wyznań chrześcijańskich. Przekaz wiedzy, zdaniem autorów, powinien koncentrować się na ogólnych pojęciach i historii Kościoła (np. podziałach w Kościele, próbach podejmowania dialogu). Trudno zatem znaleźć w nowych dokumentach programowych inspiracje dla katechezy ukierunkowanej ekumenicznie. To z kolei rodzi kolejne wyzwania dla katechetyków, katechetów i twórców nowych serii podręczników katechetycznych.
Słowa kluczowe:
Słowa kluczowe: ekumenizm, katecheza, wychowanie, dialog, postawa, formacja, nauczanie religii, podstawa programowa katechezy, program nauczania religiiBibliografia
Goliszek Piotr. 2016. “Teologalne wychowanie w katechezie”. Roczniki Teologiczne 53 (11): 129–139.
Google Scholar
Hajduk Andrzej, Marek Zbigniew. 2001. “Zasada wierności Bogu i człowiekowi w polskiej katechezie”. Seminare 17: 33–46.
Google Scholar
Kałużny Tadeusz. 2011. “Ekumeniczny wymiar katechezy”. Sympozjum 15 no. 2 (21): 55–67.
Google Scholar
Kostorz Jerzy. 2007. Ekumeniczny wymiar posoborowej katechezy w Polsce. Opole: Redakcja Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Google Scholar
Kostorz Jerzy. 2010. “Wychowanie do postawy ekumenizmu w nauczaniu religii – doświadczenia katolickie”. Paedagogia Christiana 2: 233–249.
Google Scholar
Kowalczyk Jarosław, Korgul Marek (10.03.2019). https://opoka.news/ukazal-sie-nowy-program-nauczania-religii-rzymskokatolickiej-w-przedszkolach-i-szkolach.
Google Scholar
Panuś Tadeusz. 2001. Zasada wierności Bogu i człowiekowi i jej realizacja w polskiej katechizacji: studium w świetle Ramowego Programu Katechizacji funkcjonującego w latach 1971–2001. Kraków: UNUM.
Google Scholar
Polak Mieczysław. 2015. “Wychowanie do dialogu w katechezie młodzieży”. Studia Oecumenica 15: 413–426.
Google Scholar
Zellma Anna Nowa formuła korelacji w edukacji szkolnej i jej realizacja w nauczaniu religii (11.03.2019). https://www.katecheta.pl/Archiwum/2011/Katecheta-5-2011/VERBA-DOCENT/Nowa-formula-korelacji-w-edukacji-szkolnej-i-jej-realizacja-w-nauczaniu-religii.
Google Scholar
Zellma Anna. 2015. ”Wychowanie do postawy dialogu w katechezie dzieci”. Studia Oecumenica 15: 397–412.
Google Scholar
Statystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.