Historia Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem w latach 1910–1945
Andrzej Szczepaniak
Uniwersytet OpolskiAbstrakt
W artykule została przedstawiona droga do zrealizowania, podjętego w 1891 r., przez Stowarzyszenie Domu Zdrowia dla Kapłanów w Zakopanem założenia, budowy domu wspólnoty, z uwzględnieniem bazy zakładu leczniczego. Obiekt przyjmował różną formułę: od domu dla księży w celach zdrowotnych, turystycznych po współczesne funkcje rekolekcyjno-szkoleniowe; od przeznaczenia dla osób wyłącznie duchownych, po szeroką ofertę korzystania z domu przez osoby świeckie. Tekst wprowadza w atmosferę panującą w „Księżówce” w czasach zaboru austriackiego, w II Rzeczypospolitej oraz w okresie okupacji hitlerowskiej.
Słowa kluczowe:
Kościół w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski, Zakopane, domy rekolekcyjneSzczepaniak, A. (2019). Historia Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem w latach 1910–1945. Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego, 36(2), 125–144. https://doi.org/10.25167/sth.826
Autorzy
Andrzej SzczepaniakStatystyki
Downloads
Download data is not yet available.
Licencja
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Andrzej Szczepaniak, Historia Domu Rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” w Zakopanem w latach 1945–1990 , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 37 Nr 2 (2017)