PROCEDURA RECENZOWANIA
PROCEDURA RECENZOWANIA
Przyjęte przez „Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego” procedury i zasady recenzowania są zgodne z zaleceniami: Committee on Publication Ethics – COPE, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawionymi w dokumencie „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce” oraz z Zasadami etyki publikacyjnej.
- Ocenie dwóch recenzentów zewnętrznych podlegają oryginalne artykuły naukowo-badawcze (zamieszczane w dziale Artykuły/Articles).
- Recenzentów wybierają członkowie kolegium redakcyjnego, kierując się zakresem i stopniem kompetencji Recenzenta, odpowiadających tematyce artykułu, jak również kryterium rzetelności recenzenckiej.
- Redakcja kieruje się zasadą unikania konfliktu interesów między Autorami a Recenzentami. Za konflikt interesów uznaje się bezpośrednie relacje osobiste (w szczególności związek małżeński oraz pokrewieństwo), relacje podległości zawodowej lub bezpośrednią współpracę naukową. W przypadku, gdy recenzent domyśla się, kto może być autorem tekstu, i uznaje, że zachodzi konflikt interesów, jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu Redakcji. Redakcja rozstrzyga wątpliwości i podejmuje stosowne działania.
- Artykuły wysyłane do recenzentów zewnętrznych są anonimizowane (pozbawiane informacji o Autorze/Autorach), co znaczy, iż Recenzent nie jest powiadamiany o tym, kto jest autorem tekstu. Z kolei z tej wersji formularza recenzji, który wysyła do Autora/Autorów, usuwa się dane o Recenzencie. W ten sposób zachowana zostaje procedura „double-blind review”, czyli podwójnej anonimowości.
- Recenzent otrzymuje od redakcji zapytanie, czy – na podstawie dołączonego tytułu oraz abstraktu – podejmie się przygotowania recenzji artykułu w określonym terminie. Jeśli wyrazi zgodę, otrzymuje cały tekst oraz formularz recenzji.
- W wypadku, gdy Recenzent po zapoznaniu się z całością artykułu uzna, iż nie jest wystarczająco kompetentny do jego oceny, lub podejrzewa konflikt interesów, może odstąpić od jego recenzowania i poinformować o tym Redakcję.
- Recenzent dokonuje oceny w sposób rzetelny, poufny i zgodny z zasadami etyki recenzowania w nauce. Przed opublikowaniem artykułu Recenzentom nie wolno wykorzystywać wyników pracy badawczej przedstawionych w artykule ani też ujawniać swych ocen osobom postronnym. Dotyczy to również artykułów, których oceny Recenzent się nie podjął.
- Recenzenci oceniają tekst i wyrażają swą opinię według opracowanego dla „Studiów Teologiczno-Historycznych Śląska Opolskiego” Formularza. Zarówno ocena negatywna, jak i negatywna musi być uzasadniona. Recenzenci mogą także wprowadzać uwagi na manuskrypcie (w elektronicznym trybie recenzji), dbając przy tym o nieujawnianie swej tożsamości.
- Od rekomendacji Recenzentów zależy opublikowanie artykułu w półroczniku. Recenzent może zaproponować:
a. przyjęcie tekstu w nadesłanej formie, bez poprawek,
b. możliwość publikacji bez zmian, ale z racji braku oryginalnego wkładu, powstaje pytanie, czy publikować tekst
c. przyjęcie tekstu do druku po naniesieniu poprawek, bez ponownego recenzowania,
d.przyjęcie tekstu do druku po naniesieniu poprawek i ponownej ocenie recenzenta
e.nieprzyjęcie tekstu do druku. - W sytuacji b. z punktu 9. kolegium redakcyjne podejmuje ostateczną decyzję o publikacji. W przypadku c. z punktu 9. Redakcja przesyła Autorowi zanonimizowane uwagi Recenzentów, a Autor przesyła Redakcji poprawiony zgodnie z zaleceniami Recenzentów tekst względnie wyjaśnienie do uwag Recenzentów, z którymi się nie zgadza. W sytuacji d. z punktu 9. Redakcja wysyła (zanonimizowane) uwagi Recenzenta do Autora, obligując go do dokonania sugerowanych zmian i/lub udzielenia odpowiedzi na recenzję. Nowa wersja tekstu (o ile Autor zdecyduje się na nią) zostanie przesłana Recenzentom do ponownej oceny. Proces ten może się powtarzać, aż do ostatecznej decyzji, że tekst jest gotowy do publikacji lub nie kwalifikuje się do niej.
- Tekst zostaje przez kolegium redakcyjne przekazane do dalszego etapu wydawniczego pod warunkiem dwóch jasno wyrażonych pozytywnych konkluzji Recenzentów o tym, że tekst nadaje się do druku w nadesłanej formie. W przypadku rozbieżnych opinii Recenzentów kolegium redakcyjne „Studiów Teologiczno-Historycznych Śląska Opolskiego” przesyła tekst do trzeciego zewnętrznego recenzenta w celu zasięgnięcia jego opinii. Ostateczna decyzja o kwalifikacji tekstu do druku należy do Redakcji.
- Treść recenzji oraz opinie redakcji o artykułach uczestniczących w procesie publikacyjnym nie są ujawniane osobom spoza kolegium redakcyjnego.
- Ogólna lista nazwisk recenzentów jest opublikowana na stronie internetowej czasopisma. Nazwiska Recenzentów do poszczególnych numerów czasopisma są publikowane w stopce każdorazowego wydania drukowanego półrocznika, bez przypisywania nazwisk do poszczególnych artykułów.
Proces recenzowania artykułów naukowych nadesłanych do „Studiów Teologiczno-Historycznych Śląska Opolskiego” służy zapewnieniu wysokiego poziomu naukowego czasopisma. Zaangażowanie naukowców i badaczy, życzliwie przyjmujących rolę recenzentów, stanowi zarazem pomoc dla Autorów w wypracowaniu jak najlepszej wersji ich publikacji. Recenzentom należy się wdzięczność za tę pomoc, a Autorom – za gotowość do jej przyjęcia.
Formularz recenzji / Review form: