Wizerunek św. Floriana jako symbol heraldyczny w niektórych herbach polskich gmin i miast
Krzysztof Sobkowicz
OpoleAbstrakt
Wizerunek św. Floriana w porównaniu z wizerunkami innych świętych, obok św. Jerzego, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych wizerunków w herbach polskich. Nasuwa się pytanie: Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż św. Florian to wzór człowieka nieugiętego w swoich przekonaniach, wzór wierności wyznawanej wiary, wzór męstwa, odwagi, ofiarności, który narażał się dla bliźnich, przyjaciół, chciał pomóc, chciał ulżyć w cierpieniu. Św. Florian, patron m.in. ludzi, którzy w trosce o życie, zdrowie i mienie bliźniego oraz środowisko walczą z pożarami i miejscowymi zagrożeniami, jest wciąż pamiętany i czczony w wielu zakątkach naszego kraju i poza nim, a pamięć ta jest okazywana w różnoraki sposób, w tym także przez wykorzystywanie jego wizerunku w heraldyce samorządowej.
Słowa kluczowe:
św. Florian, herb, heraldyka, kult świętych, ikonografiaAutorzy
Krzysztof SobkowiczStatystyki
Downloads
Licencja
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Krzysztof Sobkowicz, Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona i ich obecność na Śląsku , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 42 Nr 2 (2022)
- Krzysztof Sobkowicz, W poszukiwaniu zaginionej drugiej wieży , Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego: Tom 43 Nr 2 (2023)