Opublikowane: 2023-12-12

Environmental Impact Assessment in the context of armed conflicts

Sergiusz Urban
Opolskie Studia Administracyjno-Prawne
Dział: Articles
DOI https://doi.org/10.25167/osap.5070

Abstrakt

Ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) jest prawnym, proceduralnym narzędziem, które pozwala zidentyfikować, przewidzieć, ocenić i zapobiec lub złagodzić wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko. Nieodłącznym elementem tego procesu jest udział społeczeństwa, który zawsze powinien być zagwarantowany.

OOŚ jest regulowana przez wewnętrzne prawo ochrony środowiska poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej, ale niebagatelny wpływ na te regulacje wywiera unijna dyrektywa OOŚ (dyrektywa 2011/92/UE tekst ujednolicony) oraz konwencje międzynarodowe, zwłaszcza Konwencja ESPOO.

Przepisy unijne oraz traktaty międzynarodowe regulujące kluczowe aspekty OOŚ nie precyzują, czy konflikty zbrojne wpływają na procedury OOŚ, a jeśli tak – to w jaki sposób, w szczególności czy w takich wyjątkowych okolicznościach procedura OOŚ jest nadal wymagana, czy też może zostać odroczona do czasu ustania konfliktu lub nawet pominięta.

Z tego powodu bardzo ważne było ustalenie, czy obowiązki związane z OOŚ określone w prawie unijnym i międzynarodowym ulegają zawieszeniu, czy też należy je realizować również podczas konfliktów zbrojnych.

Przeprowadzone badania wykazały, że w ww. aktach prawnych nie ma przepisów, które wprost regulowałyby wpływ konfliktów zbrojnych na obowiązki związane z procedurami OOŚ. Ponadto, aktualne orzecznictwo i doktryna nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat zakresu stosowania międzynarodowego prawa ochrony środowiska podczas konfliktu zbrojnego. Często tłumaczy się to tym, że prawo ochrony środowiska nie jest jeszcze w pełni ukształtowane w tym zakresie i że brak jest jednolitego, powszechnie podzielanego poglądu na temat tego, w jaki sposób odnosi się ono do międzynarodowego prawa humanitarnego.

Na podstawie wyników badań zaproponowano wnioski, które odnoszą się do zagadnienia stosowania OOŚ podczas konfliktów zbrojnych oraz sugestię uzupełnienia omawianych regulacji prawnych.

W niniejszym artykule omówione zostaną najważniejsze wyniki badań przeprowadzonych na ten ważny i bardzo aktualny temat.

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Urban, S. (2023). Environmental Impact Assessment in the context of armed conflicts. Opolskie Studia Administracyjno-Prawne, 21(2), 211–222. https://doi.org/10.25167/osap.5070
Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.