Sylwetka obcokrajowca i jego rola w społeczności Poznania
Hanna Gajda
Abstrakt
Od kilkunastu lat ruchy migracyjne w Polsce zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę, a obecność obcokrajowców ma coraz większy wpływ na dynamicznie zmieniającą się sytuację społeczno-ekonomiczną. Duże miasta są głównym celem migracji, także w Polsce, w związku z czym zasadne wydaje się określenie sylwetki obcokrajowca i zidentyfikowanie jego roli w społeczności dużego miasta, na przykładzie Poznania. Taki też jest cel niniejszego opracowania, który zrealizowany będzie poprzez omówienie trzech wymiarów funkcjonowania cudzoziemców w Poznaniu: 1. identyfikacja kraju pochodzenia, 2. identyfikacja motywów przyjazdu, 3. identyfikacja stylów życia w mieście. Artykuł ma na celu przedstawienie wyników badań dotyczących opinii obcokrajowców na temat życia w Poznaniu. Przez długi czas w świadomości obcokrajowców funkcjonował obraz Polski jako kraju biednego, nieatrakcyjnego do życia. Statystyki i badania wydają się natomiast świadczyć o zmianach w postrzeganiu Poznania.
Słowa kluczowe:
migracje, asymilacja, integracja, cudzoziemiec, obcokrajowiec, PoznańBibliografia
Burgess E.W., Park R.E., 1921, The introduction to science of sociology, University of Chicago, Chicago.
Glazer N., Moynihan D.P., 1970, Beyond the melting pot: the Negroes, Puerto Ricans, Jews, Italians, and Irish of the New York City, MIT Press, Cambridge.
Gordon M., 1964, Assimilation in American life, Oxford University Press, New York.
Problemy integracji imigrantów. Koncepcje, badania polityki, 2008, red. Grzymała-Kazłowska A., Łodziński S., Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa.
Warner W.L., Srole L., 1945, The social system of American ethnic groups, Yale University Press, New Haven.