Przyzywanie Ducha Świętego w anaforach świętego Jana Chryzostoma i świętego Bazylego Wielkiego
Marek Ławreszuk
Abstrakt
Zadaniem niniejszej pracy jest analiza modlitwy epiklezy w anaforach Liturgii św. Jana Chryzostoma i św. Bazylego Wielkiego. Tekst skupia się na wyjaśnieniu znaczenia modlitwy w odniesieniu do procesu historycznego rozwoju tekstów liturgicznych od czasów apostolskich do momentu pojawienia się pierwszych kompletnych schematów nabożeństwa. W tekście omówione zostaną rozbieżności w znaczeniu modlitwy epiklezy w Kościele prawosławnym i rzymskokatolickim. W efekcie przeprowadzonej analizy przedstawione zostanie znaczenie modlitwy epiklezy i jej miejsce w kanonie eucharystycznym tradycji bizantyjskiej.
Słowa kluczowe:
epikleza, anafora, Boska Liturgia, liturgika, kanon eucharystyczny, św. Jan Chryzostom, św. Bazyli WielkiAutorzy
Marek ŁawreszukStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Inne teksty tego samego autora
- Marek Ławreszuk, Pogrzeb nieochrzczonych dzieci w praktyce liturgicznej Cerkwi prawosławnej , Studia Oecumenica: Tom 19 (2019)
- Marek Ławreszuk, Wychowanie do postawy dialogu w katechezie Kościoła prawosławnego , Studia Oecumenica: Tom 16 (2016)
- Marek Ławreszuk, Piotr Makal, Polish view of the contemporary Orthodox Church Law – problems on the way to systematization , Studia Oecumenica: Tom 22 (2022)