Dr hab. Adam Bieniek (1969-2015) – życie i dzieło. Związki krakowskiego arabisty z Opolszczyzną
Piotr Sadowski
Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet OpolskiRésumé
Adam Bieniek urodzony w Nysie wychował się w Goświnowicach. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Nysie. Swoją karierę naukową związał z Krakowem. Tam w Instytucie Filologii Orientalnej uzyskał magisterium (1994), doktorat (1998), a następnie habilitację (2006). Zmarł w Krakowie w 2015 r. Pozostawił po sobie wiele ciekawych dzieł. Okazał się prawdziwym pasjonatem Bliskiego Wschodu, arabistą, poliglotą i erudytą. Jego podstawowe pole badawcze dotyczyło XIII – wiecznego encyklopedysty Al-Qazwīnīego, historii Damaszku zwłaszcza w okresie wypraw krzyżowych, relacji chrześcijan z światem islamskim. Praca bazuje przede wszystkim na materiale źródłowym znajdującym się w Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W niniejszym artykule opisuję życie i dzieło naukowe jak i dydaktyczne krakowskiego uczonego. Badając świat kultury arabskiej i islamskiej, proces przyswajania myśli antycznej przez świat islamu, Bieniek zajmował się także prawem szariatu. Chcę wskazać także na jego związki z Opolszczyzną.
Mots-clés :
arabistyka, polski arabista, Goświnowice, wyprawy krzyżowe, Damaszek, Instytut Filologii Orientalnej UJRéférences
Michalak-Pikulska Barbara, Bieniek Adam. 2006. „Prof. dr hab. Maria Kowalska (1919-2005)”. Przegląd Orientalistyczny 1-2 (216-217): 111-112.
Google Scholar
Bieniek Adam. 2003. Starożytność w myśli arabskiej. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Google Scholar
Bieniek Adam. 2004. Między wiarą a rozsądkiem. Damaszek w okresie wypraw krzyżowych w świetle kronik arabskich. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Google Scholar
Bieniek Adam. 2014. Podręczny zielnik średniowiecznego muzułmanina „Księga dziwów stworzenia i cudów istnienia” Al-Qazwīnīego (XIII wiek) oraz zawarte w niej nazewnictwo i opisy roślin użytkowych. t. 1, Kraków: Księgarnia Akademicka.
Google Scholar
Bieniek Adam. Kościelniak Krzysztof. Salamon Maciej. Stopka Krzysztof. Waśko Anna. Red. Maciej Salamon, 2005. Wielka historia świata, t.4, Kształtowanie średniowiecza, Kraków: Fogra, Warszawa: Świat Książki.
Google Scholar
Wawrzyńczak Aneta, 2015. „Szariat w praktyce, czyli "sprawiedliwość" w Państwie Islamskim” [na bazie wywiadu z A. Bieńkiem z 13.05.2015], https://wiadomosci.wp.pl/szariat-w-praktyce-czyli-sprawiedliwosc-w-panstwie-islamskim-6027686935401601a (dostęp: 06.05.2023).
Google Scholar
Authors
Piotr SadowskiStatistics
Téléchargements
Licence
(c) Tous droits réservés Studia Oecumenica 2024
Ce travail est disponible sous licence Creative Commons Attribution - Pas d’Utilisation Commerciale - Partage dans les Mêmes Conditions 4.0 International.
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.