Kwestia prokreacji w prawosławiu
Krzysztof Leśniewski
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Teologiihttp://orcid.org/0000-0001-6484-9941
Abstrakt
W Kościele prawosławnym prokreacja jest postrzegana nie tylko jako aktywność ludzka mająca na celu przedłużenie gatunku, ale również jako dar Boga, Który jest absolutnym i jedynym Władcą życia człowieka. Zrozumienie prokreacji, z chrześcijańskiego punktu widzenia, wymaga odniesienia do sakramentu małżeństwa. W ramach bowiem małżeństwa sakramentalnego, które jest monogamiczne, heteroseksualne i pobłogosławione w Kościele, popęd seksualny podlega transformacji. Poczęcie i zrodzenie potomstwa jest owocem miłości obojga rodziców. Początek istnienia duszy i ciała każdej osoby ludzkiej dokonuje się równocześnie. Liczne świadectwa pochodzące z tradycji kanonicznej, liturgicznej i patrystycznej chrześcijaństwa wschodniego dowodzą, iż od pierwszych wieków aborcja była traktowana jako zabójstwo i grzech ciężki, wymagający długotrwałej pokuty. Współcześnie Kościół prawosławny podejmuje wyzwania związane z rozwojem technologii wspomagania rozrodu. W oficjalnych dokumentach prawosławnych podkreśla się, że podejmowanie decyzji skorzystania ze wspomaganej prokreacji powinno uwzględniać zarówno nauczanie doktrynalne, jak i sytuację egzystencjalną danej pary małżeńskiej. Szczegółowe zalecenia dotyczą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Prawosławni bioetycy wypowiadają się przeciwko stosowaniu technik klonowania oraz eksperymentom z komórkami ludzkimi z grupy zarodkowych.
##semicolon##
prokreacja, aborcja, technologia wspomagania rozrodu, pozaustrojowe zapłodnienie in vitro, klonowanie, Kościół prawosławny, antropologia chrześcijańska##libcom.statistics##
##plugins.generic.usageStats.downloads##
##submission.license##
Prawa autorskie (c) 2022 Studia Oecumenica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.
Najaktuálnejšie články rovnakého autora (rovnakých autorov)
- Krzysztof Leśniewski, Teologiczna wizja małżeństwa i rodziny w prawosławiu a współczesne problemy pastoralne , Studia Oecumenica: Diel 16 (2016)
- Krzysztof Leśniewski, ŚMIERĆ WE WSCHODNIO-CHRZEŚCIJAŃSKIEJ DUCHOWOŚCI HEZYCHASTYCZNEJ , Studia Oecumenica: Diel 13 (2013)
- Krzysztof Leśniewski, Encyklika Laudato si’ w perspektywie chrześcijańskiego Wschodu , Studia Oecumenica: Diel 15 (2015)
- Krzysztof Leśniewski, Rozumienie osoby ludzkiej w tradycjach chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu a pojmowanie człowieka w antropologii medycznej , Studia Oecumenica: Diel 12 (2012)
- Krzysztof Leśniewski, WPŁYW OBRAZÓW KOŚCIOŁA NA TRYNITARNĄ WRAŻLIWOŚĆ CHRZEŚCIJAN Dokument Ku wspólnej wizji Kościoła w świetle eklezjologii prawosławnej , Studia Oecumenica: Diel 14 (2014)