Przyczynek do dziejów ruchu pielgrzymkowego w Polsce na przykładzie parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kaliszu
The case of the Assumption of the Blessed Virgin Mary Parish in Kalisz
Grzegorz Benedyk Klonowski
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiegohttps://orcid.org/0000-0001-6894-7012
Abstrakt
Od XVII w. parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP jest ważnym miejscem kultu św. Józefa. Władze komunistyczne koncentrowały się na zniechęceniu ludności do udziału w pielgrzymkach. Piesze pielgrzymki z Kalisza na Jasną Górę odbywały się pomimo prześladowania ich uczestników. W latach 80. głównym celem władz komunistycznych było ograniczenie wpływów „Solidarności” w ruchu pielgrzymkowym. Kult św. Józefa w Kaliszu pomimo prześladowań rozwijał się dzięki wysiłkom proboszczów parafii: Mieczysława Janowskiego, Bogumiła Kasprzaka, Zenona Kalinowskiego, Józefa Olczyka, Mariana Chwilczyńskiego oraz Lucjana Andrzejczaka.
Słowa kluczowe:
pielgrzymki, Kalisz, św. JózefBibliografia
Kucharski Gerard, Plota Jacek (red.). 2004. Kolegiata kaliska na przestrzeni wieków
Google Scholar
–2003. Kalisz. Sanktuarium Świętego Józefa.
Google Scholar
Ryszka Czesław. 2012. Od Józefa do Maryi. Od Maryi do Józefa. Cztery wieki pielgrzymowania z Kalisza na Jasną Górę. Kalisz . Sanktuarium Świętego Józefa.
Google Scholar
Schlender Grażyna. 2000. „Solidarność” Wielkopolski Południowej 1980–2000. Zarys dziejów. Kalisz: Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa.
Google Scholar
Statystyki
Downloads
Licencja
Licencja oraz prawa autorskie autorzy przekazują wydawcy, którym jest Redakcji Wydawnictw WT UO.