Opublikowane: 2019-04-13

Biblijne podstawy teologii moralnej w ujęciu najnowszych dokumentów Papieskiej Komisji Biblijnej

Janusz Podzielny
Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego
Dział: Artykuły z różnych działów teologii, historii i nauk pokrewnych
DOI https://doi.org/10.25167/sth.743

Abstrakt

Celem artykułu jest przybliżenie podstaw współczesnej teologii moralnej w oparciu o wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, wyrażone w dokumentach Papieskiej Komisji Biblijnej. Chodzi tu zwłaszcza o cztery ostatnie publikacje:
Interpretacja Biblii w Kościele (1993), Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej (2001), Biblia a moralność. Biblijne korzenie postępowania chrześcijańskiego (2008) oraz Natchnienie i prawda Pisma świętego. Słowo, które od Boga pochodzi i mówi o Bogu, aby zbawić świat (2014). W świetle tych dokumentów można odczytać właściwą, posoborową odpowiedź Kościoła na tzw. kwestię egzegetyczną, która w ciągu ostatnich lat wiązała się z wieloma trudnościami interpretacyjnymi. Zasadniczy postulat, jaki wypływa w tym kontekście dla teologów moralistów, to cierpliwe i uważne przyswojenie sobie zasad pracy z tekstem Pisma Świętego oraz twórcze zastosowanie ich w rozstrzyganiu różnych dylematów moralnych współczesności.

Słowa kluczowe:

Biblia, teologia moralna, pryncypia, Papieska Komisja Biblijna

Inne teksty tego samego autora

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Podzielny, J. (2019). Biblijne podstawy teologii moralnej w ujęciu najnowszych dokumentów Papieskiej Komisji Biblijnej. Studia Teologiczno-Historyczne Śląska Opolskiego, 36(2), 63–76. https://doi.org/10.25167/sth.743

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.