Veröffentlicht am: 2024-12-20

Rozeznanie jako klucz do przezwyciężania problemów małżeństwa i rodziny: korzenie, granice i praktyka duszpasterska

Prof. Piotr Jan Morciniec
Family Forum
Rubrik: Varia (o rodzinie)
DOI https://doi.org/10.25167/FF/5071

Abstract

Kontekst badań: Diagnozowany wieloaspektowo kryzys rodziny czy narastający dystans wobec instytucjonalizowania związków partnerskich potwierdzają zasadność pisania o problemach, z którymi boryka się trwały związek mężczyzny i kobiety. Sama jednak diagnoza jest niewystarczająca, ponieważ należy wspierać społecznie (i naukowo) dobre funkcjonowanie rodziny.
Cel badań: Narzędziem, które wskazywane jest przez Kościół katolicki jako znaczące antidotum na tytułowe problemy, wydaje się być sposób podejścia określany jako rozeznawanie. Dlatego należało zbadać przydatność i adekwatność tego narzędzia w pracy z małżeństwami i rodzinami w kryzysie.

Metoda badawcza: W badaniach zastosowano desk research, a więc analizę danych zastanych, z uwzględnieniem dostępnych opracowań dotyczących rozeznawania, szczególną uwagę poświęcając wypowiedziom i dokumentom wydanym przez współczesnego Promotora podejścia rozeznającego, jakim jest papież Franciszek.
Osiągnięte wyniki: Krytyczna analiza samej koncepcji rozeznania i weryfikacja jej praktycznej przydatności potwierdziły kluczową rolę, jaką rozeznawanie może pełnić, jeżeli małżonkowie się do niego odwołają, w procesie zdrowienia relacji małżeńsko-rodzinnych. Pewną trudność stwarza uniwersalizacja tego narzędzia przy akcentowaniu jego religijnego wymiaru czy charakteru, ale można ją w jakieś mierze przezwyciężyć przez odwołanie do roli sumienia jako powszechnego „organu moralnego” u człowieka.
Wnioski: Rozeznawanie jest, a przynajmniej może być, skutecznym wsparciem dla małżonków, którzy chcą przezwyciężyć pojawiające się problemy, jeżeli jest ono właściwie przeprowadzane jako proces interpersonalny.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Morciniec, P. J. (2024). Rozeznanie jako klucz do przezwyciężania problemów małżeństwa i rodziny: korzenie, granice i praktyka duszpasterska. Family Forum, 14, 469–486. https://doi.org/10.25167/FF/5071

Zitiert von / Teilen

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##