Veröffentlicht am: 2024-12-20

Sich verlieben – Freund oder Feind der Ehe?

ks. dr Robert Piotr Sadlak , dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka
Family Forum
Rubrik: Varia (o rodzinie)
DOI https://doi.org/10.25167/FF/5377

Abstract

Miłość towarzysząca relacjom pomiędzy mężczyzną a kobietą przybiera wiele form. W kontekście prowadzonych przez Sternberga badań naukowych i zgodnie ze stworzoną przez niego teorią kombinacja i natężenie trzech składników miłości: intymności, namiętności i zaangażowania pozwala na wyodrębnienie różnego rodzaju relacji, w jakie wchodzi człowiek (lubienie, zadurzenie, zakochanie, miłość fatalna, przyjacielska, doskonała) oraz stworzenie schematu faz związku uczuciowego.
Przedmiotem prowadzonej dywagacji stało się uczucie zakochania, celem badań naukowych zaś, wskazanie jego znaczenia dla budowania relacji w okresie narzeczeństwa i małżeństwa. Zastosowana metoda krytycznej analizy literatury przedmiotu pozwoliła na wyciągnięcie następujących wniosków: zakochanie, przeżywane zarówno w okresie narzeczeństwa, jak i małżeństwa posiada swoje pozytywne i negatywne strony. Dzieje się tak, ponieważ odczuwane przez człowieka uczucia mogą być skierowane nie tylko do narzeczonego, małżonka czy członków najbliższej rodziny, ale również do osób trzecich. Wnioski z przeprowadzonych badań wskazują na to, że zakochanie stanowi istotny element budowania relacji w okresie narzeczeństwa, niemniej może również stanowić sytuację zagrażającą stabilności małżeństwa.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Sadlak, R., & Lichtenberg-Kokoszka, E. (2024). Sich verlieben – Freund oder Feind der Ehe?. Family Forum, 14, 197–212. https://doi.org/10.25167/FF/5377

Zitiert von / Teilen

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##