Veröffentlicht am: 2024-12-20

Grypsy Łukasza Cieplińskiego pisane w celi śmierci jako forma komunikacji rodzinnej w czasach stalinowskich

dr Weronika Juroszek
Family Forum
Rubrik: (Dez)informacja w komunikacji rodzinnej / (Dis)information in Family Communication
DOI https://doi.org/10.25167/FF/5518

Abstract

Problematyka tekstu ogniskuje się wokół biografii Żołnierzy Niezłomnych jako źródeł inspiracji w wychowaniu do wartości. Jak dotąd w literaturze psychopedagogicznej istnieje niewiele opracowań poświęconych Żołnierzom Niezłomnym. Zamierzeniem autora jest ożywienie naukowego dyskursu w zakresie tej tematyki.
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie badawcze: Jaką rolę w komunikacji z najbliższą rodziną pełniły grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci?
Wykorzystano metodę biografii historyczno-pedagogicznej. Poddano analizie fragment życia Łukasza Cieplińskiego, przypadający na lata stalinowskie w powojennej Polsce. Skoncentrowano się przede wszystkim na ostatnich miesiącach życia Łukasza Cieplińskiego, spędzonych w celi śmierci.
W artykule odwołano się do opracowań biograficzno-historycznych oraz treści grypsów, napisanych w celi śmierci do żony i jedynego dziecka, kilkuletniego Andrzeja. W analizie komunikacyjnej roli grypsów odwołano się do czteropoziomowego modelu komunikacji, zgodnie z którym wypowiedź nadawcy można analizować na następujących poziomach: rzeczowym (informacji), ujawniania siebie, relacji i apelu.
Wyniki: Za pomocą grypsów, które pełniły rolę komunikacyjną, Łukasz Ciepliński: dzielił się ze swoimi najbliższymi najważniejszymi informacjami dotyczącymi walki o wolną Polskę i obronę najwyższych wartości; ujawniał siebie (w tym przede wszystkim wyznawaną hierarchię wartości zawartą w haśle: Bóg, Honor, Ojczyzna). Na poziomie relacji wyrażał swoje uczucia tęsknoty i miłości do najbliższej rodziny oraz troski o nią. Na poziomie apelowym prosił najbliższych o wypełnienie zadań, których nie dane mu było dokończyć oraz o kierowanie się w życiu najwyższymi wartościami. Szczególny apel wybrzmiał w stosunku do syna, którego dodatkowo Łukasz Ciepliński prosił o rzetelną i wszechstronną edukację dla dobra ojczyzny i o opiekę nad matką.
Wnioski: Grypsy Łukasza Cieplińskiego są dla nas wszystkich wskazówkami, drogowskazami sformułowanymi przez świetnie wykształconego i oddanego Polsce żołnierza, kochającego ojca i męża, kandydata na ołtarze – jak urzeczywistniać wartości zawarte w haśle: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Dateien herunterladen

Zitierregeln

Juroszek, W. (2024). Grypsy Łukasza Cieplińskiego pisane w celi śmierci jako forma komunikacji rodzinnej w czasach stalinowskich. Family Forum, 14, 151–168. https://doi.org/10.25167/FF/5518

Zitiert von / Teilen

##plugins.themes.libcom.BOCookieBarText##