Godzenie ról zawodowych z rodzinnymi w ocenie pracowników socjalnych
Katarzyna Anna Wojtanowicz
Uniwersytet papieska Jana Pawła II w Krakowiehttps://orcid.org/0000-0001-5082-2617
Abstrakt
Łączenie życia zawodowego z rodzinnym staje się dzisiaj wyzwaniem. Przygotowanie do pełnienia ról społecznych, w tym zawodowych i rodzinnych, to nie tylko przygotowanie teoretyczne. Szczególnego znaczenia nabiera dzisiaj wymiar codziennego łączenia tych dwóch obszarów. Celem artykułu jest przedstawienie sylwetki pracownika socjalnego w zakresie łączenia roli zawodowej i rodzinnej, szczególnie w zakresie wpływu wykonywanej pracy na wypełnianie roli rodzinnej. Badano również poziom satysfakcji z wykonywanej pracy, poziom przeżywanego stresu oraz czy warunki organizacji pracy mają wpływ na funkcjonowanie rodzinne pracowników socjalnych. Pod uwagę wzięto również jak doświadczenie pracy z klientami pomocy społecznej przekłada się na funkcjonowanie własnej rodziny pracowników socjalnych. Jak pokazują prezentowane badania pracownicy socjalni posiadają odniesienie z pracy zawodowej, udzielania wsparcia i pomocy rodzinom wieloproblemowym, na funkcjonowanie własnej rodziny. Jednak należy wskazać, że pracownicy socjalni wymagają szeregu oddziaływań wspierających w utrzymaniu wysokiej kondycji zawodowo – społecznej, która przełoży się na utrzymanie satysfakcjonującego poziomu życia rodzinnego.
Słowa kluczowe:
rodzina, pracownik socjalny, godzenie życia zawodowego z rodzinnym, praca socjalnaStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Family Forum
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Katarzyna Anna Wojtanowicz, Proces usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej w Polsce , Family Forum: Tom 13 (2023): Wsparcie Rodziny