Predyktory zaangażowania ojca zastępczego w rodzinnym domu dziecka
Abstrakt
Tło badań: Ojcostwo zastępcze jest niewątpliwie szczególnym rodzajem ojcostwa, ponieważ mężczyzna, często będąc już mężem i ojcem swych biologicznych dzieci, podejmuje decyzję o odgrywaniu roli ojca zastępczego. Pełnienie roli ojca zastępczego wymaga wysokiego poziomu zaangażowania w realizację działań opiekuńczo-wychowawczych oraz kompensacyjnych, które z kolei wymagają ciągłego podnoszenia kompetencji w zakresie pracy z dzieckiem osieroconym.
Cel badań: Poznanie czynników warunkujących poziom zaangażowania ojców zastępczych w realizację rodzicielskiej działalności w rodzinnych domach dziecka w wymiarze zarówno globalnym, jak i parcjalnym.
Metoda badawcza: W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego oraz metodę szacowania.
Osiągnięte wyniki: Analizy ustaliły, że poziom zaangażowania ojców zastępczych w realizację rodzicielskiej działalności w rodzinnych domach dziecka jest w znacznym stopniu warunkowany czynnikami osobowymi ojców zastępczych; w mniejszym czynnikami socjodemograficznymi i tkwiącymi w systemie wsparcia społecznego.
Wnioski: Specyfika zadań rodzinnego domu dziecka wymaga, aby ojcowie zastępczy angażowali się w jak najwyższym stopniu w realizację rodzicielskiej działalności. Ważne jest zatem nie tylko przygotowanie mężczyzn do pełnienia roli ojca zastępczego, lecz również stałe wspieranie ich w tej roli.
Słowa kluczowe:
ojciec zastępczy, ojcowie zastępczy, ojcostwo zastępcze, rodzinne domy dziecka, poziom zaangażowania w realizację rodzicielskiej działalnościStatystyki
Downloads
Licencja
Prawa autorskie (c) 2022 Family Forum
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Patrycja Kaszubska-Dziergas, Edward Nycz, Wspomaganie procesu organizacji uczenia się dziecka w okresie zdalnej edukacji w doświadczeniu rodziców zastępczych , Family Forum: Tom 12 (2022): Przemiany rodziny