Itinerarium - Reisesegen und Reisegebete für Reisende

Teodor Puszcz

a:1:{s:5:"pl_PL";s:19:"Polska Misja Bochum";}

Résumé

Fenomen podróżowania nie jest obcy dla ludzi. Zarówno podróżowanie w celach niereligijnych jak i w celu odbycia pielgrzymki wpisuje się w ogólne zjawisko mobilności człowieka. Na wielkie i długie podróże mogli sobie pozwolić tylko ci, których było na to stać. Pielgrzymowanie nie jest zjawiskiem typowym tylko dla chrześcijaństwa. Zarówno świat grecki jak i judaizm zna ten fenomen. Chrześcijanie szybko stali się pielgrzymami, gdy w początkach odwiedzali miejsca działalności i pobytu Jezusa na ziemi. Z czasem dochodziły do nich inne miejsca pielgrzymkowe na świecie, a Kościół uważał tę formę pobożności nie tylko za słuszną, ale ją przez wieki promował. Kościół pamiętał o podróżujących i pielgrzymach podczas Mszy Świętej (od VIII w. znane są pisemne świadectwa w sakramentarzach, a później w mszałach) i udzielał im błogosławieństwa (od X w. pojawiły się obrzędy przed i po podróży w pontyfikałach, a od XII w. w rytuałach). Wielkie bogactwo tekstów liturgicznych do sprawowania Mszy św. i obrzędów błogosławieństwa dla tych ludzi (pro iter agentibus, pro navigantibus, pro peregrinantibus) Kościół gromadził, strzegł i zachowywał aż do Soboru Trydenckiego. Potem nastąpiła wielka redukcja tych tekstów.

W niniejszym artykule postawiono pytanie: Czy obok modlitw dla biskupów i prałatów oraz dla niższego kleru (kapłanów i zakonników) – zwane Itinerarium – pojawiły się także teksty modlitw przed lub po podróży dla osób świeckich? Odpowiedź jest możliwa, ale zagadnienie to w obecnej sytuacji można ukazać tylko na kilku przykładach.

Mots-clés :

podróżowanie teksty liturgiczne Breviarium Romanum Itinerarium

ks. dr Teodor Puszcz SChr urodzony w 1962 roku w Bystrzycy Kłodzkiej, jest kapłanem Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Wyświęcony w 1991 w Poznaniu. Od 1992 roku posługuje w Niemczech w duszpasterstwie polsko-języcznym i niemiecko-języcznym. Studiował w Lublinie, Bochum, Trier i Bonn, gdzie uzyskał stopień doktora teologii w dziedzinie liturgiki. Pole jego badań naukowych to liturgia, a szczególnie modlitwa liturgiczna dla podróżnych, pielgrzymów i pływających w okresie średniowiecza.
  Google Scholar


Publiée
2024-06-21

##plugins.themes.libcom.cytowania##

Puszcz, T. (2024). Itinerarium - Reisesegen und Reisegebete für Reisende. Liturgia Sacra. Liturgia - Musica - Ars, 63(1), 133–154. https://doi.org/10.25167/ls.5488

Authors

Teodor Puszcz 

Statistics

Téléchargements

Les données relatives au téléchargement ne sont pas encore disponibles.


Licence

(c) Tous droits réservés Liturgia Sacra. Liturgia - Musica - Ars 2024

Creative Commons License

Ce travail est disponible sous licence Creative Commons Attribution - Pas d’Utilisation Commerciale - Partage dans les Mêmes Conditions 4.0 International.