Âzykovaâ igra kak lingvističeskaâ refleksiâ: neprâmaâ kommunikaciâ v zerkale âzykovoj igry
Vadim V. Dement'ev
Анотація
This article is devoted to the reflection in “the mirror of the speech game" of indirect communication. The following types of the speech game reflecting different aspects of indirect communication are presented, for example: reflecting mental complication of non-conventional means of speech, indirect communion, indirect report, indirect influence. Special attention was paid to the reflection of the speech game itself in speech game.
Посилання
БенвенистЭ. 1974, Общая лингвистика, Москва.
Горелов И.Н., Седов К.Ф. 1997, Основы психолингвистики, Москва.
Дементьев В.В. 2000, Непрямая коммуникация и ее жанры, Саратов.
ЖельвисВ.И. 1997, Поле брани. Сквернословие как социальная проблема, Москва.
Карасик В.И. 1997, Анекдот как предмет лингвистического изучения. Жанры речи. Саратов.
Норман Б.Ю. 1987, Язык: знакомый незнакомец, Минск.
Норман Б.Ю. 2000, Лингвистика и юмор (вместо предисловия). Лингвисты шутят. Specimina philologiae slavicae. Bd. 126. München.
Санников В.З. 1999, Русский язык в зеркале языковой игры, Москва.
Седов А.Ф. 2000, Разрешите представиться: поручик Ржевский! (анекдот с точки зрения традиций культуры), Балашов.
Седов К.Ф. 1998, Основы психолингвистики в анекдотах, Москва.
Слышкин Г.Г. 2000, От текста к символу. Москва.
Фрейд 3. 1925, Остроумие и его отношение к бессознательному, Москва.
Чиркова О.А. 1997, Поэтика современного народного анекдота. Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата филологических наук, Волгоград.
Lew R. 2000, Dowcip językowy w świecie najnowszych językoznawczych teorii humoru.- Gajda S., D. Brzozowska (red.,) Świat humoru, Opole.
Müllerovä O. 2000, Smich jako vyraz spolupróce a konfliktu v dialogicke komunikaci — Świat humoru. Opole.
Radomska A. 2000, Płeć psychologiczna a docenianie komizmu seksualnego - Świat humoru,, Opole.
Raskin V. 1985, Semantic Mechanisms of Humor, Dordrecht.
Wierzbicka A. 1983, Genry mowy. Tekst i zdanie. Zbiór studiów, Wrocław.
##libcom.authors##
Vadim V. Dement'ev##libcom.statistics##
Завантаження
Ліцензія
Авторське право (c) 2001 Stylistyka
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).
2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.
3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.
4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:
a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,
b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,
c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).
d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.
5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.
6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.
7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.
Статті цього автора (авторів), які найбільше читають
- Vadim V. Dement'ev, Kirill S. Panfilov, Mnogoâzyčie i stilʹ'.Spornye voprosy stilističeskoj tipologii , Stylistyka: Том 12 (2003): Wielojęzyczność a styl - Multilingualism and Style