Uwagi o stylistyce w związku z niektórymi nowszymi metodologiami lingwistycznymi
Teresa Skubalanka
Références
Awdiejew A., 2001, Komunikatywizm (perspektywa metodologiczna badań lingwistycznych). — Język w komunikacji, t. 1.
Bartmiński J., 2001, Między systemem a tekstem: standardy semantyczne i standardowe motywy- Język w komunikacji, t. 1.
Grabias S., 1980, O ekspresywności języka, Lublin.
Grzegorczykowa R., 1998, Profilowanie a inne pojęcia opisujące hierarchiczną strukturę znaczenia. —Profilowanie w języku i w tekście, Bartmiński J„ Tokarski T., Lublin.
Język w komunikacji, 2001, G. Habrajska, red., Łódź, t. 1-3.Kognitywizm w poetyce i stylistyce, 2006, G. Habrajska, J. Ślósarska, red., Kraków.
Lakoff G., Johnson M., 1988, Metafory w naszym życiu, przeł. i wstęp T.P. Krzeszowski, Warszawa.
Nowakowska-Kempna I., 2006, Słowo poetyckie w badaniach kognitywnych. - Kognitywizm w poetyce i stylistyce, G. Habrajska, J. Ślósarska, red., Kraków.
Profilowanie w języku i w tekście, 1988, red. J. Bartmiński, R. Tokarski, Lublin. Sawicka G., 2001, Konwencja a kompetencja komunikacyjna. - Język w komunikacji, t. 1
Skubalanka T., 1967, Zagadnienia kompozycji językowej, „Zeszyty Naukowe UMK”, Fil. Pol. VII, z. 15.
Skubalanka T., 1969, O pojęciu wyboru w stylistyce, „Biuletyn LTN”, Sect. A-D, Vol. 9-10.
Skubalanka T., 1972, O ekspresywności języka, Annales UMCS, Sect. F, Vol.27.
Skubalanka T., 1973, Ekspresywność języka a mowa potoczna. — Poetyka i stylistyka słowiańska, S. Skwarczyńska, red., Wrocław.
Skubalanka T., 1999, Wprowadzenie do gramatyki stylistycznej języka polskiego, Lublin, 2 wyd. poprawione i uzupełnione 2000.
Sławkowa E., 2006, Styl francuskiego przekładu Sonetów krymskich - perspektywa kognitywna. - Kognitywizm w poetyce i stylistyce, G. Habrajska, J. Ślósarska, red., Kraków.
Authors
Teresa SkubalankaStatistics
Téléchargements
Licence
(c) Tous droits réservés Stylistyka 2011
Ce travail est disponible sous licence Creative Commons Attribution - Pas d’Utilisation Commerciale - Partage dans les Mêmes Conditions 4.0 International.
1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).
2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.
3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.
4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:
a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,
b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,
c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).
d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.
5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.
6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.
7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.
Articles les plus lus par le même auteur ou la même autrice
- Teresa Skubalanka, Pragmatyczne wyznaczniki rozmowy , Stylistyka: Vol. 25 (2016): Gajda i stylistyka
- TERESA SKUBALANKA, Język graffiti , Stylistyka: Vol. 8 (1999): Styl i gatunek - Стиль и жанр - Style and Genre
- Teresa Skubalanka, Antropomorfizacja w poetyckich opisach przyrody , Stylistyka: Vol. 18 (2009): Styl i kreatywność - Style and Creativity
- Teresa Skubalanka, Styl językowy poezji Zbigniewa Herberta , Stylistyka: Vol. 17 (2008): Znaczenie i styl
- Teresa Skubalanka, Aluzja , Stylistyka: Vol. 15 (2006): Styl i kultura
- Teresa Skubalanka, Postać i język. Na przykładzie Gustawa z IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza , Stylistyka: Vol. 7 (1998): Stylistyka Słowiańska
- Teresa Skubalanka, Elementy kodu miłosnego w liryce Haliny Poświatowskiej , Stylistyka: Vol. 19 (2010): Style a media
- Teresa Skubalanka, Kategorie stylistyczne , Stylistyka: Vol. 16 (2007): Styl i czas - Style and Time
- Teresa Skubalanka, O kilku problemach stylistyki historycznej , Stylistyka: Vol. 14 (2005): Stylistyka i Kożyna - Stylistics and Kozhina
- Teresa Skubalanka, O gramatyce stylistycznej , Stylistyka: Vol. 21 (2012): Styl narodowy