Семантыка-стылiстычныя варыянты як вынiк другаснай намiнацыi

IРЫНА ШКРАБА




Апстракт

L'article en question etudie les variantes lexico-seшantiques, apparues sur la base associative сошmе resultat d'une douЫe nomination. У sont analyses egalement le caractere de la coшюtation en fonction de Ia dependance semantique et de Ia valeur
nominative de nюts de base, aiпsi que interdependance de leur expressivite et de Ia valeur stylistique. Les proЫemes menntiones sont mis еnt analyse sur nе materiel Iexical de la langue bielorusse.


Кiселева Л., 1978, Вопросы meopii речевого воздействiя, Ленiнград.

Потебня А, 1968, Из запiсо,с по русс,со й zрамматi1Сея 06 iзменении значения i заменах существительного, Москва.

Телия В., 1988 , Метафора kаk модель смысл о про изводства и ее эkспрессивно-оценочная фунkция - Метафора в язьис е и теkсте, Москва.
##plugins.themes.libcom.download##


Објавено
2021-07-22

##plugins.themes.libcom.cytowania##

ШКРАБА I. (2021). Семантыка-стылiстычныя варыянты як вынiк другаснай намiнацыi. Stylistyka, 2, 243–247. Retrieved from https://czasopisma.uni.opole.pl/index.php/s/article/view/4457

##libcom.authors##

IРЫНА ШКРАБА 

##libcom.statistics##

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##


Дозвола

1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).

2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.

3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.

4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:

a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,

b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,

c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie  CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).

d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.

5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.

6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.

7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.