Текстовая модальность как семантическая основа текста и важнейшая стилевая категория

ГРИГОРИЙ Я. СОЛГАНИК




Abstrakt

The article deals with comparatively new category of linguistics - textual modality. This category is the semantic base of the text; it realizes the fundamental principles of text and comprises various language and speech means of subjective modality. Textual modality expresses the relation of speech producer to the contents of speech and to the extralinguistic reality. The textual modality is the semantic source of various texts and the criterion of the differentiation of functional styles.


Гиляровский В.А., 1960, Избранное в трех томах, т. 2, Москва.
Русская грамматика, 1980, Синтаксис, т. II, Москва.
Солганик Г.Я., 1984, К проблеме модальности текста. - Русский язык. Функционирование грамматических категорий. Текст и контекст. Виноградовские чтения ХП-ХШ, Москва.

Троянская Е.С., 1970, Некоторые особенности функционирования грамматических моделей в стиле научной речи (на материале немецкого языка). - Стилистико-грамматические черты языка научной литературы, Москва.

Тураева З.Я., 1994, Лингвистика текста и категория модальности, “Вопросы языкознания”, № 3.

Шведова Н.Ю., 1960, Очерки по синтаксису разговорной речи, Москва.

Якобсон Р., 1975, Лингвистика и поэтика. - Структурализм: “за” и ‘‘против", Москва.
##plugins.themes.libcom.download##


Publikované
2021-06-03

##plugins.themes.libcom.cytowania##


##libcom.authors##

ГРИГОРИЙ Я. СОЛГАНИК 

##libcom.statistics##

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##


##submission.license##

1. Prawa autorskie majątkowe do opublikowanych utworów ma Uniwersytet Opolski (do utworu zbiorowego) oraz Autorzy (do poszczególnych części utworu zbiorowego mających samodzielne znaczenie).

2. W czasopiśmie naukowym „Stylistyka” publikowane mogą być jedynie utwory wcześniej nie rozpowszechnione.

3. Uniwersytet Opolski nie ogranicza możliwości dalszego rozpowszechnienia przez Autora jego utworu pod warunkiem wskazania czasopisma naukowego „Stylistyka” jako pierwotnego miejsca publikacji oraz zgody Wydawnictwa UO.

4. Zgoda na publikację utworu w czasopiśmie naukowym „Stylistyka” jest równoznaczna z udzieleniem przez Autora Uniwersytetowi Opolskiemu licencji niewyłącznej, obejmującej prawo do korzystania z utworu bez ograniczeń terytorialnych oraz czasowych na następujących polach eksploatacji:

a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy utworu w całości lub w części, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową, wprowadzenie utworu do pamięci komputera i sieci informatycznych,

b) w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału lub egzemplarzy,

c) w zakresie rozpowszechnienia utworu w sposób inny niż określonych w pkt 2 – udostępnienie utworu lub jego streszczenia w Internecie przez umożliwienie odbiorcom dostępu do utworu on-line lub umożliwienie ściągnięcia utworu do własnego urządzenia pozwalającego na zapoznawanie się z utworem, zamieszczenie utworu w bazach elektronicznych zajmujących się rozpowszechnianiem utworów naukowych, w tym w szczególności w bazie  CEEOL (Central and Eastern Online Libray) oraz streszczenia w języku angielskim w bazie CEJSH (The Central Europaen Journal of Social Scienes and Humanites).

d) w zakresie tworzenia i rozpowszechniania dzieł zależnych zrealizowanych przy wykorzystaniu utworu – korzystanie z nich na polach eksploatacji określonych w pkt 1–3.

5. Z tytułu udzielenia licencji do utworu Autorowi nie należy się wynagrodzenie.

6. Autor wyraża zgodę na udzielenie przez Uniwersytet dalszego zezwolenia na korzystanie z utworu (sublicencja) na polach eksploatacji wymienionych w par. 2 ust. 4.

7. Autor wyraża zgodę na upublicznienie, w związku z rozpowszechnieniem utworu, swoich danych osobowych, to jest imienia i nazwiska, afiliacji oraz adresu e-mail.